szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat párt jutott be az EP-be: a Fidesz-KDNP 12, a Jobbik 3, az MSZP 2, a Demokratikus Koalíció 2, az Együtt-PM 1, az LMP 1 mandátumot szerzett az európai parlamenti választáson vasárnap. Orbán Viktor szerint a Fidesz nagyon győzött, Vona Gábor örült, hogy másodikként ők lehetnek a Fidesz váltópártja, az MSZP elnöksége testületileg felajánlotta lemondását, ennek az Együtt-PM nagyon örült, Gyurcsány pedig megüzente, meghatározó szerepet akarnak a baloldal kialakításában.

Most érkezett

Dániában a jobboldal nyerhetett, de az EU-szkeptikusok is küldhetnek képviselőt

A dán exit poll-adatok szerint a jobboldali populista és nacionalista dán néppárt 23,1 százalékkal nyerhette meg az EP-választást, második helyre 20,5 százalékkal a szociáldemokraták futhatnak be, míg a harmadik helyet a konzervatív liberálisok szerezhették meg 17,2 százalékkal.

Az adatok szerint képviselőt küldhet még az EP-be a dán szocialista párt, a konzervatív néppárt, a szociálliberális párt, de eszerint egy képviselővel a kifejezetten az EU ellen alakult mozgalom is bekerülhet az EP-be.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
9 10 11 12 13 14 15

Deutsch Tamás szomorú

Deutsch Tamás 35 és 45 százalék közötti részvételi arányra számított az európai parlamenti választáson, sőt, abban bízott, hogy az itthoni szavazók európai rekordot állítanak fel. Ez azonban nem sikerült, sőt, a 2004-es és a 2009-es választáshoz képest inkább negatív rekord született a részvételben – ezt nyilatkozta vasárnap este a Fidesz-KDNP listáján negyedik helyet elfoglaló politikus, aki az előző ciklusban is EP-képviselő volt már.

Arra a kérdésre, nem volt-e hatással a pártszövetségük teljesítményére azt, hogy most sem mentek vitázni a többi párttal, Deutsch azt válaszolta: egész nap vitatkoztak.

Deutsch Tamás és párttársa, a szintén EP-képviselő és képviselőjelölt Szájer József is azt mondták: nem érzik felelősnek magukat az alacsony részvételi arányért. Deutsch szerint közrejátszhatott az is, hogy ma gyermeknap volt és meleg idő.

A tiranai és minszki magyarok kitettek magukért

Azok közül a magyar szavazók közül, akik külföldön felvették magukat a névjegyzékbe, 83,58 százalékos arányban mentek el végül szavazni. A 96 külképviseleten 6310-en szavaztak.

Tizenkilenc olyan külképviselet van, ahol valamennyi, a névjegyzékbe felvett választó elment szavazni: Tirana (9 szavazó), Baku (24), Minszk (15), Brazíliaváros (6), Eszék (5), Újdelhi (18), Teherán (9), Amman (5), Almati (9), Asztana (13), Csungking (8), Havanna (5), Bejrút (1), Szkopje (14), Podgorica (8), Jekatyerinburg (4), Rijád (9), Belgrád (30), Tunisz (2).

A legtöbb választó Brüsszelbe jelentkezett, 889, közülük 779-en (a választásra jogosultak 87,63 százaléka) el is mentek szavazni. London volt a második legtöbb szavazót váró külképviselet, 701 voksolót vártak, közülük 494-en (70,47 százalék) szavaztak.

A legalacsonyabb részvétel Sao Paulóban volt: a választásra névjegyzékbe vett hét szavazóból csak négy ment el szavazni, ez 57,14 százalékos részvétel.

A külképviseleteken azok a magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok szavazhattak, akik korábban felvetették magukat a külképviseleti névjegyzékbe.

Albertfalva, Óbuda: második lehet az Együtt

Két további helyről érkezett információ. Belső forrásból úgy tudjuk, hogy 20 százalék körüli eredménnyel két újbudai és egy óbudai körzetben is második az Együtt-PM a Fidesz mögött.

Bajnai Gordon és Szabó Tímea - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!

Mindenki Ferire vár

Gréczy Zsolt nem akart jóslatokba bocsátkozni, ő is Gyurcsány érkezését várja. A Mandineren megjelent szavazóköri eredményeket sem akarta kommentálni, ami az MSZP fővárosi csúfos leszereplését prognosztizálta.

Pelczné: Üzenet volt Brüsszelnek az alacsony részvételi arány

A Fidesz-KDNP EP-listvezetője szerint jobb lett volna, ha a magyar választók többen mennek el szavazni, de az alacsony részvételi aránnyal kapcsolatban több mindent figyelembe kell venni. Egyrészt ez egy üzenet volt Brüsszelnek, és az Európai Uniónak közelebb kell vinnie az ügyeit az átlagemberekhez. Az EU az elmúlt években rosszul kezelte ugyanis a válságot, nem volt ura a politikai, gazdasági helyzetnek, és ezt a választók is éreztek – vélte. Másrészt tudni kell azt is, hogy ez egy szabad választás volt abból a szempontból, hogy a szavazók dönthettek úgy is: nem mennek el voksolni – magyarázta Pelczné Gáll Ildikó.

Exit poll: Ponta ezt is behúzhatja, az RMDSZ két képviselőt küldhet

Romániában a Victor Ponta miniszterelnök vezette Szociáldemokrata Párt (PSD) magabiztosan győzött a vasárnap lebonyolított európai parlamenti (EP-) választáson: két kisebb kormányzati szövetségesével alkotott választási szövetsége az érvényes voksok mintegy 41-43 százalékát szerezte meg – derült ki a szavazóhelyiségek zárásakor közzétett exit pollokból.

A bukaresti kormányban részt vevő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az urnáktól távozók nyilatkozatai alapján készült felmérések szerint a voksok 6-7 százalékát kapta és így várhatóan legalább két képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe, Winkler Gyula és Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselők személyében.

Ha a hivatalos eredmények megerősítik az exit poll-adatokat, akkor Románia 16 szociáldemokrata, 10 néppárti (az RMDSZ-t is beleértve), 5 liberális, és egy független képviselőt küld az EP-be. Euroszkeptikusnak vagy szélsőségesnek minősített párt nem szerez mandátumot Romániában.

Leszerepelhetett az MSZP Budapesten

A Mandiner budapesti szavazókörökből származó információi szerint az MSZP-t leverte Budapesten az Együtt, a DK és az LMP is.

Újabb becslés Franciaországból: a szavazatok negyedével nyert a szélsőjobb

A France 24 által közzétett legújabb becslés szerint 25,7 százalékot szerezhetett meg Franciaországban a szélsőjobb Front National (FN), a jobboldali 20,7 százalékot szerző UMP-t és a mindössze 15 százalékot elérő kormányző szocialistákat (PS) is megelőzve.

A negyedik helyre az alternatív liberálisok 10 százalékot szerezhettek, a zöld Europe Écologie pedig 8,7 százalékot.

Bajnai: Korai még arról beszélni, megvertük-e Budapesten az MSZP-t

A hvg.hu szembesítette Bajnai Gordont azokkal a híresztelésekkel, amelyek szerint az Együtt-PM Budapesten megelőzte az MSZP-t, a volt kormányfő azonban korainak mondta, hogy erről nyilatkozzon. Mindössze annyit jegyzett meg, a maguk részéről mindent megtettek a kampányban, és nyugodt lelkiismerettel várják az eredményeket.

Bajnai Gordon az eredményvárón - kattintson Nagyítás-fotógalériánkért!

Bajnai a Dob utcai Rácskert nevű romkocsmában, ahol az Együtt-PM eredményvárója van, nyilvánosan is beszélt, azt mondta, hogy a demokrácia szempontjából szomorú, hogy ilyen kevesen mentek el szavazni, ezért megköszöni mindenkinek, aki elment, illetve rávett valakit arra, hogy elmenjen szavazni.

1
9 10 11 12 13 14 15
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!