szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Betörésekre, gépkocsilopásokra és -feltörésekre, közterületen elkövetett bűncselekményekre, valamint kábítószerügyekre koncentrálja az erőket Bucsek Gábor, a Budapesti Rendőr-főkapitányság július elején kinevezett vezetője, akinek a rendteremtéshez 50 ezer órával nagyobb túlórakeret áll rendelkezésére, és aki szerint jó szolgálatszervezéssel megoldható, hogy a rendőrség gyorsan és eredményesen reagáljon. Azt az értesülést nem kívánta kommentálni, mely szerint megbízatásban az is szerepet játszott, hogy ő nyomozott a 90-es évek robbantásos ügyeinek elkövetői és az Orbán-esküvőn ellopott mobilok után.

hvg.hu: A Nemzeti Nyomozó Irodánál az irányítása alatt nyomoztak a kilencvenes évek robbantásos és emberölési ügyeiben, és például az Orbán Ráhel-esküvőn ellopott mobil tolvaja ügyében is. Rendőri körökben elterjedt vélemény, hogy ezek elismeréseként kapta meg a legnagyobb rendőri szerv, a mintegy hétezer fős Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) parancsnoki székét. Mit gondol erről?

Bucsek Gábor: Valóban sok sikeres ügy nyomozását éltem végig, például az említett kilencvenes évek ügyeit. A budapesti főkapitányi posztra való felkérést kihívásnak tartom, nem egy ügy elismerésének.

hvg.hu: Sikeres nyomozásnak tekinti azt is, hogy a Seres-gyilkosság gyanúsítottjával szemben maga az NNI szüntette meg az eljárást mondván: ő nem követhette el az emberölést?

B. G.: Nem tudom, mi alapján szüntették meg az eljárást, a kérdést a BRFK nem tudja megválaszolni, mert nem itt történt az ügy lezárása.

hvg.hu: Azt megfelelőnek tartotta, hogy a kiemelt egységet bízták meg az Orbán-esküvőn eltűnt mobil tettesének megtalálásával, és hogy költséges, DNS-mintavétellel járó vizsgálódást folytattak, miközben egy hétköznapi állampolgár telefonjának eltűnése ügyében meg se mozdul a rendőrség?

B. G.: A BRFK bármely ügyével kapcsolatban állok rendelkezésére, azonban más szervezeti egység ügyeivel kapcsolatban nem áll módomban nyilatkozni.

Túry Gergely

hvg.hu: Szakmabeliek szerint jobb nyomozó, mint menedzser. Mit szól ehhez a véleményhez?

B. G.: Nem nagyon tudok mit mondani, hiszen két hónapja vagyok a BRFK élén, ami teljesen más, mint az NNI. De nem szoktam a rólam szóló véleményeket kommentálni.

hvg.hu: Mondják, annyira megerősítette a bűnügyi vonalat, hogy mintha egy kis nyomozóirodát hozott volna létre a BRFK-n.

B. G.: Nem tudom, mire gondol.

hvg.hu: Az értékelő, elemző, felderítő osztályok egy kézben egyesítésére. Ez a változtatás azt jelenti, hogy a 2010-től bevezetett szervezeti átalakítások nem hozták meg az elvárt eredményeket?

B. G.: Nem, a bűnözési tendenciák változásához kell alkalmazkodnunk. Fontos, hogy naprakészek legyenek a rendőrök arról, mely területen, jellemzően milyen bűncselekmények történnek, hogy megelőzzük azok elkövetését, illetve, ha mégis megtörténik, akkor mielőbb elkaphassuk a tettest. Fontos, hogy tudjuk, merre mozognak a bűnözők. Főleg a gépjármű-feltörésekre, -lopásokra, betörésekre és a közterületen elkövetett bűntettekre, illetve a kábítószeres ügyekre fordítunk kiemelt figyelmet. Ezekhez igazítjuk a szolgálatvezényléseket is. Nonstop nyomozói szolgálatot vezettem be, ami azt jelenti, hogy a nyomozónak egy órán belül ki kell érnie a helyszínre, beszélnie kell a sértettel, el kell végeznie az adatgyűjtést.

Bucsek Gábor életútja
Bucsek Gábor 1990-ben járőrként kezdte rendőri pályafutását. Az NNI-nél 2005 óta dolgozott, ahonnan 2010-ben átvette a II. kerületi kapitányság irányítását. 2011. novemberében átment a Nemzeti Védelmi Szolgálathoz. Innen tért vissza a magyar FBI-hoz, majd lett a parancsnoka 2012-ben. Budapesti főkapitánynak 2014. július 1-jével nevezték ki.

hvg.hu: Van erre elég embere egy kerületi kapitányságnak? Folyamatosan létszámhiányra panaszkodnak, arra, hogy nincs elég ember, ráadásul a rendelkezésre álló státuszokat nem lehet feltölteni.

B. G.: Szolgálatvezényléssel megoldható a dolog, és úgy tapasztalom, hogy működik is. Ezáltal a rendészeti kapacitásokon is javítottunk, mert a járőrök nem autófeltörés helyszínére mennek, hanem a területet járják. Egyébként a túlmunkákra megoldást jelent, hogy ötvenezer órányi túlórakeretet kapott a BRFK. Amely egyébként nem teljesít rosszabbul, mint más országok fővárosainak rendőrsége. A nagyobb rendőri jelenlét mellett a közbiztonság növelését segítik a térfigyelő-kamerák is.

hvg.hu: Az a kamerarendszer, ami rendőrök bevallása szerint nem minden esetben használható? A kamerák egy része nem működik, amelyik mégis szuperál, azok közül sok pedig nem készít elég jó minőségű felvételt, ami valóban tudná támogatni a rendőri munkát.

B. G.: Utánajárok, hogy pontosan mi a helyzet, és ha nem működnek kamerák, annak is, hogy mi az oka, mit kell tennünk azok javítására.

hvg.hu: A kerületi kapitányságon dolgozók szinte belefulladnak az ügyekbe, Józsefvárosba is nemrég azért küldtek pluszembereket, mert az országos főkapitány bűnügyi helyettese nemrég a helyszínen járt, és látta, hogyan halmozódnak az akták. Erre mi lehet a megoldás?

B. G.: Szeretném visszahozni a mentori programot, hogy a fiatal, kezdő rendőrök egy tapasztalt mellett kezdjenek dolgozni.

hvg.hu: Mármint egy nála néhány évvel idősebb kolléga mellett? Ismert, az állomány átlagéletkora 26 év.

B. G.: A BRFK-nak vannak azért idősebb, szakirányítást végző emberei, akik tudnak segíteni a kezdőknek abban, hogy mit lehet rutinból elvégezni, és mely ügyhöz van szükség nyomozati cselekményekre.

hvg.hu: Ha már a VIII. kerületről beszélünk, megtartja az elődje, Tóth Tamás által bevezetett „egy rendőr, egy autó”-programot, melynek értelmében egy autóban csak egy rendőr ül, de ha intézkednie kell, meg kell várnia egy odaérkező kollégáját?

B. G.: Igen, sőt, kiterjesztettem minden kerületre.

hvg.hu: Benzinpénzt is kaptak erre a kerületek?

B. G.: Ezzel sincs semmi gond.

hvg.hu: Akkor tényleg jogosan mondta leváltása előtt idén júniusban Tóth Tamás tavalyi évet értékelő beszámolójában a Fővárosi Közgyűlés előtt, hogy a BRFK hihetetlen dolgokra képes. És még Önnek pénzt sem kellett ehhez kuncsorognia.

ORFK / H. Szabó Sándor

B. G.: Büszke is vagyok a kollégáimra. Tegnap például egy betegállományban lévő rendőr a lakásába beszűrődő furcsa zajokra felfigyelve fogott el egy embert, aki megpróbált feltörni egy autót.

hvg.hu: Erről semmit nem lehetett hallani, a police.hu-n sem volt megtalálható. Miért?

B. G.: Nem szeretném, ha felülreprezentált lenne a testület a rendőrség honlapján. A kérdés megválaszolásában azonban nem én, hanem az ORFK Kommunikációs Szolgálat tud segíteni.

hvg.hu: Ha már ilyen a hozzáállása azzal kapcsolatban, hogy más rendőri szervektől ne vegye el a terepet, mennyire ért egyet Papp Károly országos főkapitány vezetői stílusával, aki mindenről tudni akar, és nem szabad meglepődnie egy alacsonyabb beosztásban lévő embernek sem, ha a telefonvonal másik végén a főrendőrt hallja, akár az éjszaka közepén?

B. G.: Vezetőként mindenképpen jól értesültnek kell lenni. Az információt ott célszerű beszerezni ahol keletkezik. Az első hónapban valóban szinte egyfolytában telefonáltam, ezt mára igyekszem a személyes beszélgetésekkel csökkenteni.

hvg.hu: Nagyon diplomatikus. Akkor is így reagált, amikor az egyik kerületi kapitányság munkatársai nem ismerték fel önt, és „Hello, mit keresel te itt?”-kérdéssel fogadták?

B. G.: Nem azért járok a kapitányságokra, hogy meggyőződjem arról, felismernek-e, és mindig bemutatkozom egyébként a kollégáknak. Azt pedig meg kell szokniuk a kerületekben dolgozóknak, hogy időről időre felbukkanok majd náluk, hogy konkrét esetekről érdeklődjem.

Amikor árt a rendőröknek a giroszevés

Bucsek Gáborral házi interjút jelentetett meg a police.hu szeptember 3-án, amelyben a fővárosi rendőrök szabálytalan parkolással vásárolt giroszáról is beszél. Eszerint "a fegyelmi eljárások során kiderült, hogy a girosz kifejezetten egészségtelen, ha szállítása szabálytalan. A rendõr is ember, megéhezik. Csakhogy neki példát, méghozzá jó példát kell mutatnia. Szolgálatban és azon kívül egyaránt. Azt kell saját magában a helyére tennie, hogy szolgálaton kívül ugyanolyan állampolgár, mint bárki más."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

A rendőrök bőrére mehet a BRFK kényszerű kísérlete

"Egy rendőr, egy autó" a neve annak az új rendőrségi programnak, amelyet a főváros három kerületében vezet be kísérleti jelleggel a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Az év elején Győrben már próbálkoztak hasonlóval, de a kísérletezésnek nem lett jó vége, az egyik szakszervezet pedig a program azonnali leállítását követelte. A rendőrségi vezetők szerint egy tilosban parkoló járműhöz nem kell két intézkedő rendőr.

Csikász Brigitta Itthon

Szolgálnak, nem védenek – amikor egy iPhone is kifog a rendőrön

Valóságtól elrugaszkodott vezetői elvárások, alacsony fizetés, túlórák ki nem fizetése, a testületen eluralkodott félelem, az ellenőrzések ellenőrzése – ilyen okokkal magyarázzák a rendőrök a közelmúltban nyilvánosságra került hatósági bénázásokat. Munkájukat féltve névtelenül, de beszéltek arról is, olykor miért próbálják inkább lerázni magukról az ügyeket, és mennyire nincs idejük az érdemi munkára a "lepapírozás" mellett.