A Fővárosi Közgyűlésben az októberi választások után 20 fideszes honatya foglalhatja el a székét, míg az ellenzéki pártok és a civil szervezetek összesen 13 főt delegálhatnak. A korábbi választási törvény értelmében viszont a Fidesznek csak valamely más párttal együtt lenne meg a többsége a közgyűlésben – számolta ki a Ténytár blog.
A blog számításai szerint bár az új szabályok értelmében a Fidesznek 20 embere, vagyis 61 százalékos többsége van a budapesti közgyűlésben, addig a 2010-ben hatályos önkormányzati választási törvény szerint mindössze 15 tagot delegálhatott volna, azaz 45,5 százaléka lenne csak, míg a baloldalnak megmaradna a 13 tagja a közgyűlésben, a Jobbik ellenben egy helyett három főt delegálhatott volna, az LMP pedig egy helyett kettőt.
A blog emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy a módosított választási rendszer Budapesten két ponton is sérti az Alaptörvényt: nem közvetlen, mert nem a képviselőkre, hanem a (kerületi) polgármestereket lehetett csak megválasztani, akik automatikusan kerültek bele a közgyűlésbe, és nem egyenlő, mert a kerületi polgármesterek egyenlő szavazattal rendelkeznek a közgyűlésben, miközben a kerületek lakosságszáma között óriási eltérések vannak.
Emellett bár a fővárosi közgyűlésben egy javaslat megszavazásához a kerületi polgármestereknek Budapest lakosságának legalább felét kell képviselnie, a kompenzációs listáról bekerült 9 jelölt egyetlen kerületet sem képvisel, így kérdéses, hogy ők milyen súllyal kerülnek bele a számításba.