szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Orbán-kormány megszorító politikája, az útdíj, az adók és a demokrácia lebontása ellen tiltakoznak vasárnap délután 16 órától tizenegy hazai és hat külföldi városban a tüntetők. A tüntetéseket Angela Merkel hétfői budapesti látogatása elé időzítették, a német kancellár ugyanis csak öt órát tölt Magyarországon.

Most érkezett

Vajda Zoltán: Kancellár asszony, Ön lop?

A 60ezren a MAGÁN nyugdíjukért Facebook-csoport képviseletében Angela Merkelhez beszél. Akiről tudja, hogy ő és az unió nem szabadítja meg Magyarországot az Orbán-rendszertől, de elvárja például, hogy az Európai Néppárt elveit kérje számon rajta. "Ön és az ön kormányának tagjai lopnak? Ön építtett stadiont a háza mellett közpénzen?" - ilyeneket kérdez, és azt kéri, Merkel és az országa ne hunyjon szemet Orbán és "maffiakormányának" tettei felett.

Több tüntetést is szerveznek Angela Merkel német kancellár hétfői budapesti látogatása előtt különböző demonstráló csoportok. A legnagyobb ilyen tüntetés úgy fest, a vasárnapi "Tavasz jön – Orbán megy! Tüntetés az európai Magyarországért" lesz, melyre az esemény Facebook oldalán 14 ezren jelezték biztosra részvételüket. A szervezők az oldalon azt írják, országos lesz a tiltakozás, Budapesten és 11 vidéki városban, illetve 6 külföldi helyszínen is demonstrálnak Orbán Viktor és a kormányfő politikái ellen. A szervezők azt írják, hogy elegük van az útdíjból, az embereket elszegényítő politikából, de elég volt a demokrácia lebontásából is. A német kancellár látogatása pedig jó alkalom arra, hogy megmutassák: Orbán Viktor nem egyenlő Magyarországgal. A tüntetésen felszólal majd Kész Zoltán veszprémi független képviselő-jelölt (a baloldali pártok decemberben álltak be a jelölt mögé), Székely Sándor, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke, Heller Ágnes filozófus, Hammer Ferenc médiakutató, az Oktatói Hálózat tagja és Vajda Zoltán, a 60ezren a MAGÁN nyugdíjukért Facebook-csoport képviseletében.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A tömeg nemzeti hiphop rapet (is) akar

Mit kíván a magyar nemzet? - kérdezte Hammer Ferenc a tüntetőktől, mire sokan jól hallhatóan a Bëlga klasszikus soraival válaszoltak.

Hammer: Legyetek politikusok, az isten szerelmére!

Szerinte ma minden demokratikus politikai erőnek, az ellenzéken belül és kívül, a Fideszen belül és kívül, egy gondolattal kell foglalkoznia: hogy lehet megszabadulni ettől a katasztrófától?

"Nem kérem, hogy fogjanak össze a demokratikus pártok. De követelem, hogy ne valami dogma körül pipiskedve hisztizzenek, hanem dokumentáljanak, hangoskodjanak, legyenek állhatatosak, körmönfontak, politizáljanak.

Legyenek politikusok, az isten szerelmére! Politikus hölgyek és urak: dolgozzatok, dolgozzatok, dolgozzatok!" - zárja fölöttébb indulatos beszédét a médiakutató.

Hammer Ferenc is tudja, mit kíván a magyar nemzet

"Én mégegyszer felteszem a kérdést: mit kíván a magyar nemzet? Ugyanazt, mint a HírTV és a közmédia. Támogatást, állami hirdetéseket és baráti szabályozást. És izgalmas meleg sztorikat egyenesen az ügyészségről" - így indít a médiakutató. Aztán levezeti, hogy csökken szerinte az RTL-t sújtó reklámadó: azzal, hogy az RTL megmutatta az erejét a híradójával. De azt kéri az RTL-től és a német tulajdonosoktól, hogy ettől ne álljanak le.

Gulyás: Viktor ne legyél kommunista

A műsorvezető ezzel a népszavazások, elsősorban a vasárnapi nyitva tartásról szóló referendum engedélyezését követeli.

Heller: hogy lehet ezt elérni?

"Politizáljuk át az országot, gyűljünk össze mindenhol az országban, tárgyaljuk meg a közügyeket" - szerinte ezt kívánja a magyar nemzet.

Aki már 56-ban is a Kossuth téren tüntetett

Így konferálta fel Gulyás Balázs Heller Ágnes filozófust, aki kedves barátaihoz és kedves ellenfeleihez is szólni szeretne, megfogalmazni, miért gyűltek össze. Szerinte mindenki egy normális Magyarországot szeretne.

Ezért követelnek:

- sajtószabadságot, különös tekintettel a közmédiára

- tanszabadságot, egyetemek autonómiáját

- jogbiztonságot - különös tekintettel a magántulajdon biztonságára

- törvény előtti, és a törvény elé kerülés egyenlőségét is.

- vallásszabadságot

- a sztrájkjog kiszélesítését

- a munka törvénykönyvének újratárgyalását

- minden kisebbség megbecsülését, azok integrálására, de nem asszimilácójára törekvést, különös tekintettel a romákra és a bevándorlókra

- "sokkal" igazságosabb adópolitikát

- intézkedést a szegénység öröklésének megakadályozására

- a fiatalság megbecsülését

- a közismereti tárgyak visszavezetését a szakiskolába, szakképzésbe

- a 18 évig tartó tankötelezettség visszaállítását

- egy tudás alapú társadalmat

- a mai nyugat-európai értékek megbecsülését és az azokhoz tartozást.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!