A Normafa-beruházás akár minta lehet a Fidesz számára is, hogy elképzeléseket nemcsak erőből lehet keresztülvinni, hanem érdemes az ellenzéki pártok és a civilek ellenérveit is meghallgatni, és beépíteni a kompromisszumos javaslatba. Nagyjából ez volt az üzenete a Normafa megújulását célzó több mint kétéves előkészítő folyamatnak, melynek végén az eredeti 25 milliárdos beruházás 6 milliárdosra szelídült, és több elem is kikerült belőle az egyeztetések hatására.
Az eredeti elképzelések még állandó síliftet, ülőszékes felvonót, bobpályát, síkomplexumot, számos új épületet „álmodtak” a térségbe, kiváltva ezzel pártok és civil szervezetek ellenállását és haragját.

Időközben elkészült a tervezet megvalósíthatósági tanulmánya is, és a Natura 2000-es természetvédelmi területekre érvényes szabályozás miatt a dokumentum több szempontból is takaréklángra tette a korábbi elképzeléseket. Olyannyira, hogy a hét elején közös sajtótájékoztatót tartott az MSZP és az Együtt helyi képviselője Pokorni Zoltánnal, és mint kiderült, a helyi Jobbik is méltányolta az egyeztetéseket – de az országos szervezetük politikai harcszíntérnek tekintette ezt az ügyet is. Széles politikai egység van tehát a terv mögött, a népszavazást akkor is kötelezőnek tekinti magára nézve a polgármester, ha nem lenne érvényes vagy a kerületi polgárok nemet mondanának a kérdésre.
Helyi ügy vagy országos?
A népszavazási kérdés egyébként úgy szól, hogy „Egyetért-e Ön a Normafa területének helyreállításával a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat képviselő-testületének 10/2015. számú határozatában foglaltak szerint?” Széll Bernadett, az LMP társelnöke szombati sajtótájékoztatóján kifogásolta, hogy a népszavazás nem ügydöntő, hanem véleménynyilvánító, emellett minél kevesebb megkötéssel minél nagyobb felhatalmazást adna az önkormányzatnak – ezeknek ellentmond, hogy Pokorni azt ígéri, meghajol a népakarat előtt, és azokat a jogosítványokat, melyeket a Normafa-törvény adott, de nincs szükség rá, szándékozik kivetetni a törvényből.
A projekt: problémák és javasolt megoldások:
A jobbikos Gyöngyösi Márton ugyancsak szombaton azt mondta, hogy az önkormányzat által javasolt fejlesztések nem átláthatóak, párttársa, Hegedűs Lórántné pedig egyebek mellett azt kifogásolta, hogy a szerdán benyújtott költségvetési javaslat 600 millió forintot irányoz elő a Normafára, miközben még nem volt meg a népszavazás.
A Normafa-beruházásról korábbi cikkünkben olvashat részletesebben.