szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Várszegi Asztrik szavaiból hasonló eset világlik ki, mint amit a 444 tárt fel a későbbi MTV-alkalmazott Sipos Pállal kapcsolatban. A pannonhalmi sztártanár erős érzelmi köteléket alakított ki diákjaival, és ezzel jó teljesítményre sarkallta őket. Közben azonban a szoros viszonyt arra használta ki, hogy "illetlen érintésekkel" nyúljon hozzájuk. Áldozatai eddig azért nem jelentkeztek, mert nem akartak ártani a gimnázium hírnevének. Az érintett tanár már kilépett a rendből, a rendőrség pedig vizsgálja az ügyet.

A szerdán megjelenő Nők Lapjának mondta el Várszegi Asztrik főapát, milyen természetű gyermekbántalmazási ügyet vizsgáltak ki a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban. A lap beszkennelt oldalait maga az oktatási intézmény tette közzé honlapján.

Mint a főapát elmondta, tavaly októberben kereste meg őt néhány diákjuk, akik több mint 10 évvel korábban jártak a gimnáziumba. A fiúk elmesélték, hogy egyik régi tanáruk és kollégiumi prefektusuk, a bencés rend tagja elfogadhatatlanul viselkedett velük. Eddig azért nem piszkálták az ügyet – mondták Várszegi Asztriknak –, mert nem akartak ártani az iskolának és a rendnek. Egyetlen céljuk, hogy ilyesmi a jövőben ne fordulhasson elő – idézte őket a főapát.

Várszegi november 4-én fel is állított egy vizsgálóbizottságot, a vád alá vett egykori nevelőtanárt pedig felmentették munkakörei alól. A tanárnak hatvan korábbi diákjával sikerült beszélni, így további sértettek kerültek elő. Várszegi ezúton is kéri, hogy akik esetleg még érintettek voltak a tanár játékaiban, jelentkezzenek az iskolánál.

A rendőrség is vizsgálódik

Közben a Győri Rendőrkapitányság feljelentéskiegészítést rendelt el a tíz éve történt ügyben, miután a sajtóból tudomást szereztek arról, hogy a főapátság belső vizsgálatot rendelt el kiskorú veszélyeztetése miatt – közölte a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság kedden. Ez a gyakorlatban azt jelenti, tájékoztatják a főapátságot arról, hogy a rendőrség vizsgálatot indított az ügyben, emellett tájékoztatást kérnek a főapátságtól az akkori eseményekről.

A vizsgálat eredményeivel Rómához, a Hittani Kongregációhoz fordultak. Ott arra kérték a magyarokat, hogy egy egyházi bíróság előtt folytassák le az egyházjogi eljárást. Bár az eljárás még tart, az érintett tanár már kilépett a rendből.

MTI / Jászai Csaba

Várszegi szerint a megtörtént esetekből a többi tanár azért nem érzékelt semmit, mert akkoriban egy osztályra egyetlen prefektus felügyelt, a kontroll hiánya pedig alkalmat teremtett a bántalmazásra. Ma már más a gyakorlat, több a felvigyázó, és pszichológiai alkalmassági vizsgán is át kell esniük. A diákok akkori pusmogását a tanárok annak tudták be, hogy az érintett tanár rendkívül igényes, magas színvonalat követel, "és akik ennek nem tudtak megfelelni, azok pampognak" – mondta Várszegi Asztrik. A diákok ráadásul kimagasló eredményeket produkáltak – OKTV-ket nyertek, önálló dolgozatokkal, előadásokkal léptek a világ elé, és a siker elfedte a visszaéléseket.

Sipos-ügy 2.?

Várszegi szerint "egy rendkívül magas intellektusú, briliáns elméjű, vonzó személyiségről van szó, akiért rajongtak a diákjai, senkinek meg sem fordult a fejében, hogy bármiféle probléma lehet". A tanár vonzerejének része lehetett, hogy rendkívül szoros érzelmi kapcsolatot alakított ki a diákjaival, akiktől azt várta, hogy feltétel nélkül fogadják el őt. "Nagyon erős elvárásai voltak a vele való kapcsolat minőségét illetően, azt mondta a diákjainak, hogy ezen keresztül mérhetik le, hogyan fognak majd viszonyulni az életükben az emberekhez, ha most nem figyelnek rá, akkor másokra sem tudnak majd figyelni, ha őt nem tudják szeretni, akkor másokat sem tudnak majd" – fogalmazott Várszegi Asztrik.

Várszegi Asztrik
Túry Gergely

Ez az érzelmi zsarolás volt a bántalmazás egyik formája, a másik a főapát megfogalmazása szerint "a diákok testi intimitásának a megsértését, egészen pontosan illetlen érintéseket jelentett". Várszegi szerint ez nem hangzik olyan durván, de valójában egy érintés is lehet súlyos dolog. "Amikor az áldozatok érzelmileg labilis állapotban voltak, az elkövető ilyen módon gondolta lenyugtatni őket" – fogalmazott. Igaz, egyetlen diák sem számolt be arról, hogy az érintéseknek erotikus töltete lett volna, mégis traumatikusnak élték meg az élményt – mondta a főapát.

Az ügy eléggé emlékeztet a Sipos Pál későbbi MTV-alkalmazott nevével egybeforrt zaklatási ügyre, amely a Trefort gimnáziumban zajlott a nyolcvanas-kilencvenes években. A tanár ott is a vonzerejét, szuggesztivitását használta fel arra, hogy közel férkőzzön a diákokhoz, adandó alkalommal pedig molesztálta is őket. A Sipos-ügyről szóló híreinket itt olvashatja.

Várszegi a szembenézés fontosságáról

A pannonhalmi apátság vezetője szerint bármennyire fáj, szembe kell nézniük az igazsággal, mert csak így tudnak tovább élni, segíteni a bántalmazottaknak és "hűek maradni ahhoz, hogy keresztények vagyunk". A sértetteknek egyébként jogi, orvosi és pszichológiai segítséget is felajánlottak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!