szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idén 85 éves Helmuth Kohl tiszteletére szervezett konferenciát a XX. Század Intézet és a Konrad Adenauer Stiftung. A kereszténydemokrata exkancellár érdemeit Orbán Viktor mellett több magas rangú német és magyar politikus is méltatta. A kormányfő itt fejtette ki politikai hitvallását, mely szerint "Nincs kettős erkölcs. Egy erkölcs, egy ember, egy személyiség, egy életút".

Most érkezett

Martonyi: Kohl az európai egység szimbóluma

Martonyi azzal zárta sorait, hogy Helmut Kohl az európai egység emblematikus alakja, és reméli, hogy szelleme tovább él.

Ezzel a szép gondolattal mi is befejezzük percről percre tudósításunkat.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Két baj lehet Oroszországgal

Mégpedig az, ha túl gyenge, vagy ha túl erős. Martonyi szerint ugyan nehéz az oroszokkal együttműködni, de elismeri, hogy muszáj.

Martonyinak nem tetszik az erőpolitizálás

"A dominancia néha könnyebbnek látszik, mint a konszenzus" - ismerte el Martonyi, de aztán egyértelművé tette, hogy hosszú távon szerinte melyik a gyümölcsözőbb. Nehéz nem kihallani a szavaiból a fideszes erőpolitizálás kritikáját.

Politikai és gazdasági unió

Martonyi levezette, hogy szerinte hogy következtek egymásból a politikai unió, a közös pénznem, majd az Európai Unió bővítése. Szerinte ez fontos lecke arra nézve, hogy az európai integráció sok, egymást erősítő szálnak köszönhető; egyik nélkül nem megy a másik.

Diplomácia dilemmák

Martonyi a német geoploitikai dilemmákról tart kiselőadást, amellett érvelt, hogy Németország helyzete mindig bizonytalan volt. Globális nagyhatalomnak kicsi, európainak nagy; kelet vagy nyugat; egy vagy két ország; sorolta Martonyi a kérdéseket. De végül szerinte többek között Kohlnak is köszönhetően eldőltek ezek a kérdések, és Németország egyértelműen kifejezte elkötelezettségét Európa mellett is.

Kohl történelmi jelentőségű szereplő Martonyi szerint is

Martonyi szerint a XX. század első feléről több szó esik, amikor fontos változásokról esik szó, de nem szabadna elfeledni a század második felét sem, mert ez az időszak, amikor kialakult Európa mostani képe. És Kohl ennek az időszaknak volt az egyik történelmi jelentőségű szereplője a volt külügyminiszter elmondása alapján.

Hello Soldaten!

Martonyi János anekdotázással kezdett, azt mondta Antall József 1990-es bonni látogatásakor értette meg, hogy milyen fontos átmenet zajlott. Ekkor találkozott Kohllal, akit már akkor is fontos politikusnak látott. Egy "hatalmas embernek", aki dörgő hangon "Hello Soldaten!"-nel köszönt a katonáknak.

Kohl jó keresztény volt Balog szerint

Balog felidézte, hogy Kohl a nagyon beteg, szocialista Willy Brandt ágya mellett eltöltött idő után megbocsátott a másik oldalon harcoló politikusnak. A minsizter szerint ilyen igazán jó keresztény politikus.

Az európai demokrácia vagy keresztény, vagy nincs

Balog Robert Schumanra hivatkozva azt mondta az európai demokrácia vagy keresztény lesz, vagy nem lesz. "Igen, számunkra ezek a gyökerek, ez az öröksége nem a múltnak valamifajta relikviája, hanem egy élő örökség, ami a gyarapodásunknak a záloga" - mondta a miniszter.

Balog ma kikezdhetetlenül érvel

"Ha vannak volt Kelet-európai országok, akkor vannak volt Nyugat-európai országok is" - mondta az emberi erőforrások fölött őrködő miniszter, szerinte ha ezt a közös örökséget elfogadjuk, akkor lesz esély egységes Európára.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!