szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Korántsem megoldott kérdés a nők és a férfiak közti egyenlőség, emiatt is foglalkozik ezzel a témával a Vokskabin aktuális kérdőíve. A készítők célja, hogy az állampolgároknak segítsenek eligazodni közéleti kérdésekben, a 21 kérdésre adott válaszainkból ugyanis megtudhatjuk, hogy véleményünk mennyiben egyezik az egyes parlamenti pártok álláspontjával.

“Egyetért-e Ön azzal, hogy a nőket és a férfiakat egyenlő jogok illetik meg?” - ezzel a kérdéssel indít a Vokskabin aktuális kérdéssora, de a 21 tételből álló kérdőívben olyan aktuális kérdéseket is megválaszolhatunk, mint hogy “elfogadhatónak tartja-e Ön azt, hogy a nők nyilvános helyeken is szoptatnak?” vagy “egyetért-e Ön azzal, hogy az apák szülői szerepvállalását az állam intézkedésekkel segítse?”

A Vokskabin az Andrássy Egyetem és Politikai Kommunikációs Hálózat (netPOL)  közös kezdeményezése, egy olyan tudományos, pártfüggetlen és objektív online program, melynek az a legfőbb célja, hogy az állampolgároknak tájékoztatást nyújtson a legfontosabb aktuális közéleti kérdésekben és segítsen a választási orientáció kialakításában: a kérdéssor kitöltésével megtudhatjuk, hogy melyik parlamenti párt véleménye áll legközelebb saját álláspontunkhoz.

Hasonló választási orientációs oldalak léteznek Németországban és Svájcban is, ahol rendre több millióan töltik ki a Vokskabinhoz hasonló kérdőíveket, sőt a maguk a pártok és a politikusok is aktívan részt vesznek ezekben a felmérésekben, mert javítja a hitelességüket, ha számonkérhetőek. A Vokskabin mostani kérdőíve június 8. óta elérhet és azóta több mint 2 ezren válaszolták meg a kérdéseket. A készítők tervei szerint az eredményeket egy konferencia keretében fogják ismertetni és kielemezni.

Voksbank


Korántsem eldöntött kérdése a nemek közti egyenlőség

A szerdai sajtótájékoztatón a kérdőív készítői elmondták, a nők és a férfiak esélyegyenlőségének kérdése korántsem megoldott, de az utóbbi évek tapasztalatai alapján az látszik, hogy konszenzus van a parlamenti pártok között, és a 2014-es választási eredmények is azt mutatják, hogy az egyéni választókörzetekben nem számított a jelölt neme, azaz a választók nem büntették azt, ha valaki nőként indult.A szerkesztők azt is elmondták, hogy a Vokskabin célja egyfajta politikai nevelés, mert napjainkban már nem az a kérdés, hogy minden állampolgárt megillet-e az általános és titkos választójog, hanem hogy a választók miként juthatnak hozzá a felelős és átgondolt döntéshez szükséges információkhoz. A kérdéseket a nemzetközi egyezményekben (amelyek Magyarországra is kötelezőek) megfogalmazott értékek és a nemek közti egyenlőséget vizsgáló kutatások alapján állították össze.

Épp a nevelő-felvilágosító célzat miatt, a kérdések megválaszolásához mankót is adtak a készítők; a kérdőjelre kattintva egy ablak ugrik fel, ahol hasznos információkat kaphat a válaszadó. “Feladata-e az államnak véleményt formálni az egyes családok gyermekvállalási döntéseiről?” című  kérdésnél például azt olvashatjuk, hogy a Eurostat 2012-es adatai szerint Magyarországon a termékenységi arányszám 1,34, ennél alacsonyabb adatokat csak 3 országban mértek az EU-ban.  

Hogyan működik?

A vokskabin.hu nem rögzít személyes adatokat, sőt a kérdéssor kitöltéséhez regisztrálni sem kell az oldalon, így az anonimitás garantált. Az oldalon megadott „igen vagy nem” (vagy “nem tudom”) válaszok alapján a felhasználó megtudhatja, hogy álláspontja hány százalékban egyezik vagy tér el a pártok által megadott válaszoktól. Így például, ha arra kérdésre igennel válaszolt, hogy “egyetért-e Ön azzal, hogy ma Magyarországon a nők és férfiak közötti egyenlőség megvalósul a gyakorlatban?”, akkor az oldalon láthatja, hogy a parlamenti pártok közül mindössze a Fidesz gondolja ugyanígy, de a kormánypárt szerint az is elvárható a nőktől, hogy többet foglalkozzanak a külsejükkel, mint a férfiak.

A Vokskabin gyenge pontja a pártok álláspontjában keresendő, ugyanis például a Fidesz válaszait a Vokskabin szerkesztősége adta meg. A készítők ezzel szemben azt mondják, a pártok nagyon komolyan vették a mostani kérdőívet és elnöki üléseken  vitatták meg, hogy mit válaszoljanak az egyes kérdésekre.

A tesztet itt találja!
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!