szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Terroristák, diktátorok, nacionalisták és prominens vezetők is hozzájárultak ahhoz, hogy a határok nélküli Európa eszméje a végét járja. A Politico című brüsszeli közéleti portál által "piszkos tizenkettőnek" nevezett felelősök között előkelő helyet foglal el Orbán Viktor, aki második a listán, mindjárt Bassár el-Aszad után.

A piszkos tizenkettőnek nevezi a Politico azokat az embereket, akik szerintük tönkretették a schengeni övezetet. Nem Angela Merkel a felelős – írják – mert a német kancellár továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy csak ideiglenesen vezették be a határellenőrzést. Az "integráció mérföldkövét" a nacionalisták, a diktátorok, a bűnözők és az embercsempészek aknázták alá, és néhány vezető politikusnak is vállalnia kell a felelősséget, akik akár rossz szándékból, akár hanyagságból, akár közömbösségből ártanak Schengen ügyének – írja a brüsszeli székhelyű, angol nyelvű közéleti online lap.

A listán vezető Bassár el-Aszad szíriai elnök után rögtön a második Orbán Viktor miniszterelnök. Előbbi természetesen a véres szíriai polgárháború "elszabadítása" miatt került a listára, ami miatt milliók váltak otthontalanná a közel-keleti országban, és keltek útra. Közülük nagyon sokan Európa felé veszik az irányt.

AFP / John Thys

A "keményvonalas jobboldali" Orbán Viktor a leírás szerint azzal borította ki a muszlim bevándorlókat, hogy kijelentette, Európa keresztény kultúráját védi, emellett azzal is borzolta a kedélyeket, hogy pengedrótos kerítést húzott fel a szerb határon, és vonatokról szállította le a migránsokat, ezzel erőszakos helyzeteket előidézve. Azzal, hogy német és nem európai problémának tekinti a bevándorlást, és ezt a véleményét széles körben hangoztatja, tovább gyengítette a kontinens esélyeit arra, hogy közös megoldást találjon a problémára.

Recep Tayyip Erdogan török elnök a kurdok elleni támadások miatt került a piszkos tizenkettőbe, az offenzíva miatt a kurd kisebbség tagjai is ezrével keltek útra, a legtöbben Görögország felé, Törökország pedig nem őrzi megfelelően Görögországgal közös határait. George W. Bush volt amerikai elnök a 2003-as, Irak elleni invázióval hosszú időre destabilizálta a térséget, végső soron elősegítette, hogy megerősödjenek a Nyugat-ellenes, szélsőséges iszlamista mozgalmak, ami miatt szintén menekültek tömegei indultak útnak.

AFP / Stringer

Barack Obama amerikai elnök óriási hibája viszont éppen az, hogy nem avatkozott be Szíriában, nem támogatta fegyverrel a szíriai polgárháborúban harcoló mérsékeltebb erőket, amivel az Iszlám Állam terjeszkedését segítette elő. David Cameron brit miniszterelnök is Schengen ellensége lett, miután London minden esetben visszautasítja, hogy bármilyen közös EU-akcióban részt vegyen, ami a menekültválság megoldását célozza. Politikájának köszönhető az a kaotikus helyzet, amely Calais-nál kialakult.

A jellemzően Líbiából, Afrikából vagy a Közel-Keletről érkező embercsempész főnökök aljas praktikái miatt egyre több európai polgár sürget szigorúbb határellenőrzést, ami szintén Schengen koporsójába veri a szöget. Marine Le Pen, a francia Nemzeti Front elnöke nyíltan kampányol a határellenőrzés visszaállítása mellett. Bevándorlásellenes pártja első lett az EP-választáson, és kampányának idegengyűlölő felhangjait részben a többi francia párt is átvette, hogy így csábítson magához választókat. Állítása, miszerint Angela Merkel arra használja a bevándorlást, hogy nagy tömegben tegyen szert ingyenmunkaerőre, felmérgesítette ugyan Németországot, de hatással volt az ottani közvéleményre.

AFP / Denis Charlet

Ayoub el-Khazani is a feketelistára került: ő az a férfi, aki augusztusban felfegyverkezve szállt fel az Amszterdam–Párizs-szuperexpresszre, és csak néhány utason múlt, hogy nem követett el véres terrorcselekményt. Az eset azonnal felvetette azt a komoly kérdést, hogy vajon hogy jutott át a határon a terrorgyanús személy Belgiumból Hollandiába, és ez sem éppen az átjárható határok malmára hajtja a vizet. El-Khazani amúgy Spanyolországból Franciaországba, majd Belgiumba költözött, és többször járt Törökországban is. Mehdi Nemmouche 2014 májusában lövöldözött egy brüsszeli zsidó múzeumban, majd a schengeni határon át könnyedén visszaszökött Franciaországba, ahol végül elfogták.

Isaias Afewerki eritreai diktátor szörnyű rezsimje fiatalok ezreit kényszerítette menekülésre. A rendszer, ahol normálissá vált a politikai fogság, a rabszolgamunka és a kínzás, elérte, hogy Afrika népei közül jelenleg az eritreaiak törekedjenek a legkétségbeesettebben arra, hogy eljussanak Európába. Abu Bakr al-Baghdadi, az Iszlám Állam önjelölt kalifájának felelőssége világos: rémuralma miatt százezrek kelnek útra, azok a muszlimok pedig, akik Szíriába tartanak, hogy az IÁ színeiben harcoljanak, mindenféle kontroll nélkül jutnak át az európai határokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!