szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bizonyítható összeférhetetlenséget tárt fel az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a Miniszterelnökség egyik vezető munkatársával, Homolya Róberttel kapcsolatban – értesült brüsszeli forrásból a Népszabadság. Az OLAF már közölte a tárcával a megállapításait, de Lázár János miniszter szerint a hivatal téved.

Az EU csalás elleni hivatala több projektnél is megállapította az összeférhetetlenséget. A szálak a Pro Vital Zrt.-hez és a Homolya Ügyvédi Irodához vezetnek, melyek korábban Homolya Róberthez, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség volt végrehajtási elnökhelyetteséhez, jelenlegi miniszteri biztoshoz kötődnek.

Homolya Róbert a közbeszerzési rendszer kialakításának koordinálását végzi a Miniszterelnökségen, és Lázár János közvetlen munkatársaként emlegetik. Amikor belépett a fejlesztési ügynökséghez, felfüggesztette ügyvédi irodája tevékenységét, és volt olyan vállalkozása, amelyben kilépése után offshore cég lett a tulajdonos – írja a Népszabadság.

Az Európai Csalás Elleni Hivatal 2010 őszén kapott jelzést arról, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség akkori vezetőségében személyi összeférhetetlenség állhat fenn. Vizsgálatot indítottak, és a lap birtokába jutott dokumentum szerint összesen nyolc olyan projektnél tudták bizonyítani Homolya Róbert összeférhetetlenségét. Ezek olyan projektek, amelyekben még a Fidesz 2010-es győzelme előtt hirdettek győztest, és közbeszerzési tanácsadóként vagy annak alvállalkozójaként Homolya Róberthez köthető cégek vettek részt.

Lázár János a Népszabadságnak elismerte, hogy megkapták az anyagot, és tanulmányozzák majd. Ugyanakkor szerinte az összeférhetetlenség Homolya Róbert esetében nem bizonyított, az említett posztokat még nem töltötte be, amikor a támogatási döntések megszülettek.

A támogatási szerződések a legtöbb esetben valóban még Homolya állami pozícióba kerülése előtt születtek meg, de már akkor is az uniós támogatásokért felelős szervezetben dolgozott, amikor a projektek lebonyolítása és ellenőrzése zajlott – jegyzi meg a lap.

Homolya Róbert
MTI / Mészáros János

Egy eset tűnik kivételnek, méghozzá a székesfehérvári Szent István Király Múzeum 651 millió forintos projektje. Ott a támogatási döntés 2010. július 23-án született meg, amikor Homolya Róbert már az NFÜ végrehajtási elnökhelyettese volt, így feladatkörébe tartozott a Regionális Operatív Program Irányító Hatóság irányítása – írják a vizsgálati anyagban.

Lázár János, a Miniszterelnökséget irányító miniszter azt ígérte, hogy az OLAF anyagára konkrét észrevételekkel válaszolnak majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!