szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A menekültválság kitörése után jelentősen megugrott az önvédelmi fegyverek értékesítése Magyarországon – nyilatkozta Szűcs Ákos, a lőfegyver-kereskedők szövetségének titkára. A fegyverek jelentős része magánimportban érkezik, amit végül feketén itthon értékesítenek, ez a piac 20-40 százalékát is érintheti.

Mióta az Európai Unión belül szabadabban lehet fegyvereket vásárolni, számolatlanul hozzák be külföldről a lőfegyvereket értékesítési céllal – írja a Magyar Idők csütörtöki száma. Mivel az ilyen típusú kereskedelmet csak felületesen ellenőrzi az állam, így ez a fajta import nagy károkat okoz nem csak a 3-5 milliárdos piacnak, de így a költségvetésnek is. Legalább 20, de akár 40 százalékot is elérheti a feketepiaci részesedés, ugyanis nincs szabályozva, hogy pontosan hány lőfegyvert lehet rendeléssel külföldről beszerezni magáncélokra – internetes vásárlás útján 20 százalékos adóval beszerezhetők.

Mivel ez a tevékenység regisztrációra köteles, így könnyen szűrhető lenne a hatóságok által, hogy évente ki ad vagy vesz legalább 10-30 fegyvert. Az idei évben megugrottak a fegyvereladások, Szűcs Ákos kereskedő szerint ennek oka a menekültválságban keresendő – hasonlóképp a 2008-as válságban, mikor a bankrablások száma kezdett emelkedni. Szűcs azért hozzátette, hogy a szerinte eredményes határzár miatt már visszaállt a kereskedés mértéke a megszokotthoz, jellemzően gázpisztolyok fogytak önvédelmi eszközként. A szakértő szerint az ideális megoldás viszont a gumilövedékes fegyver lehetne, mert a gázpisztoly sokszor "nem éri el a kívánt hatást", míg élet kioltására alkalmas fegyvert sokan nem tartanak szívesen – ehhez jogszabályváltozásra lenne szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!