szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy pécsi városi legenda szerint nem is egy állatkertből szökött farkas gyilkolt húsz évvel ezelőtt, hanem egy nagykutya kutyája, a Bama.hu ezért utánajárt az igazságnak.

Masszívan tartja magát Pécsen az a városi legenda, hogy a híres 1995-ös farkastámadás valójában meg sem történt, a híresztelés szerint valójában egy befolyásos ember kutyája támadt rá emberekre, és úgy próbálták elsikálni a dolgot, hogy ráfogták egy állatkertből állítólagosan megszökött farkasra a dolgot. A Bama.hu a kilenc nappal ezelőtti újabb pécsi farkasszökés nyomán eredt utána a régi eseményeknek, és megpróbálta kideríteni az igazságot.

A cikk azzal indít, hogy a pécsi állatkert a kilencvenes években borzasztó állapotban volt, az állatokat is ilyen körülmények között tartották, és az 1999-es igazgatóváltáskor derült például ki, hogy egy tigris hiányzik a leltárból, elpusztult kilenc őz, harci kutyák tépték szét a teljes kenguruállományt, és megfulladt egy oroszlán is. A korábbi igazgató osztrák vadászokkal lövette ki az állatkert medvéjét, amiért a bíróságon azzal védekezett, hogy létszámon felüli volt az állat.

Ilyen körülmények között történt, hogy 1995. december 28-án délelőtt elszökött egy farkas a ketrecéből, és a közeli erdőben hét emberre rátámadt, egy idős asszonynak a halálát okozva, két gyereknek pedig életveszélyes sérüléseket okozva. A Bama.hu megszólaltatta az egyik akkor megtámadott lányt és édesanyját, akik azt mondták, számukra egyértelmű volt, hogy nem kutya támadott. 

AFP / DPA / Patrick Pleul

A városi legendáknak két nyilatkozat adott táptalajt. A megyei rendőrfőkapitány, Ernyes Mihály még bőven az eset vizsgálatának lezárását megelőzően, egy újságírónak nyilatkozba tulajdonképpen diplomatikusnak szánt válaszában azt mondta, hogy nem zárható ki, hogy az elhunyt nő – egy egyébként megtámadott unokáját védelmező nagymama – szívbetegségben hunyt el a mentőautóban. Közben meg Farkas Károly városi jegyző azt mondta, hogy a vizsgálat szerint szándékosan engedték ki a farkast a ketrecből, illetve arról is beszélt, hogy lehet, hogy a farkas kiengedése után utólag feszítették fel a ketrec rácsát. Arra utalt, hogy valaki, aki kiengedhette a farkast, így akarta azt a látszatot kelteni, hogy az állat magát szabadította ki. Egy farkasszakértő szerint az is elképzelhető, hogy az állatot véletlenül engedte ki valaki, aki aztán utólag deformálta el a rácsot, félrevezetésként.

A szakértői vizsgálatok azt mutatták ki, hogy az elhunyt nagymamán talál fognyomok a szökése estéjén lelőtt farkasról is származhattak, és a szőrnyomok, valamint az állat gyomrában talált emberi vér is azt támasztották alá, hogy farkas támadt az emberekre. És azt is bizonyítottnak látta egy bírói döntés, hogy az asszony halála és a farkastámadás között közvetlen összeföggés van, szóval nem a szíve állt meg a nagymamának.

Az ügy egyetlen gyanúsítottja a farkas gondozója lett, aki azt mondta, hogy ő csak a farkas eltűnését észlelte. Őt foglalkozás körében elkövetett halált okozó, két rendbeli maradandó fogyatékosságot okozó, és négy rendbeli könnyű testi sértést okozó gondatlan veszélyeztetéssel gyanúsították meg. Az állatkert egyik vezetője ellen mindössze munkavédelmi szabálysértés miatt indult eljárás – áll a Bama.hu cikkében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!