szerző:
Kálmán Attila
Tetszett a cikk?

Puccs és botrány nélkül zajlott le az MSZP szombati kongresszusa: a pártelnök Tóbiás József lelkes volt, a belső ellenzék eközben csendben várja Tóbiás bukását, Hiller István pedig árnyékkormányt szeretne. Az új szocialista atommtöltet a fizetésemelés, amiért aláírásgyűjtési akcióba is kezdtek. Valamint átírták az alapszabályt és a szegfűt is félretették egy időre. Egy biztos pont maradt: a Fideszt le akarják váltani 2018-ban.

Az összeomláshoz képest mindenképpen siker

– összegezte egy mondatban az MSZP kongresszus tapasztalatait egy küldött. Az aulában büféasztal gyanánt kipakolt két tálcányi szikkadt pogácsánál semmi nem jelezte jobban, hol tart a 10 százalék környékére zsugorodott párt. Viszont a hatalmas felkiáltójelre cserélt szegfű és Tóbiás József kormányváltó álmai azt mutatták, hogy az MSZP még távolról sem adta fel.

A botrány érdeklődés hiányában elmaradt

Mint korábban megírtuk, az elnökséggel elégedetlen párttagok érdeklődés hiányában lemondtak az előrehozott tisztújításról, de a kongresszus előtt a belső ellenzék mégis újra hallatta a hangját. Király József, Bács-Kiskun megyei elnök levélben támadta az általa inkompetensnek tartott elnökséget. A Gúr Nándor vezette borsodi szocialisták pedig állítólag azt tervezték, hogy rábírnak legalább öt elnökségi tagot a lemondásra, hogy azonnal tisztújítást kelljen kiírni. Puccs nem történt, de több MSZP-s szerint ez nem is volt valós terv: „turnéztak egyet a médiában, hogy azt higgye a tagság, az ő látszatviláguk a valóság” – mondta a párt egyik nagy öregje a Tóbiás-ellenesekről.

Túry Gergely

Így botrány nélkül, az általunk már megírt menetrend szerint zajlott a kongresszus. Tóbiás József több kérdésben is kompromisszumot kötött, így a tervei „herélten” mentek át a küldötteken, viszont ennek köszönhetően 80 százalékos többséggel.

A főbb változások:

  • módosították az alapszabályt, amibe belekerült az előválasztás lehetősége, a részletekről viszont majd a választmány dönt
  • az a választmány, amibe immár a 106 választókerületi elnök delegál, de Tóbiásék korábbi terveihez képest a megyei elnökök sem szorulnak ki a testületből

Az elmaradt palotaforradalom nem jelentette, hogy kritikus hangok sem szólaltak meg a zárt ajtók mögött, de ahogy többen mondták, „ez csak a szokásos”. Az már kevésbé szokványos, hogy Tóbiás azonnal bizalmi szavazást kért volna pozíciója megerősítésére, de a javaslatot elutasították a küldöttek.

Mit ugráljunk? Megbukik Tóbi magától

– indokolta egy kritikusa, hogy még egy felszólalással sem vétette észre ellenvéleményét.

Az MSZP menekültügyi ténykedését korábban bíráló Hiller István elmondta, hogy újra kell építeni az MSZP értelmiségi holdudvarát és 2016 végére fel kell állítani egy szakértői árnyékkormányt. Többek között ezt a feladatot is vállalná választmányi elnökként, ugyanis a korábbi pártelnök megerősítette, hogy erre a pozícióra hajt.

Túry Gergely

A poszt megszerzésére 2016 júniusában lesz lehetősége, ugyanis ekkor lesz az MSZP tisztújító kongresszusa, mint a mai fórumon ez véglegesen kiderült. Így március magasságában indulhat a tisztújítási folyamat, ami biztosan párton belüli könyöklésekkel fog együtt járni, ugyanis az ekkor megválasztottak készítik fel a pártot a 2018-as választásra és a jelöltállításokban is nekik lesz szavuk.

2018-ban leváltanák a Fideszt

A kongresszus nyílt részében a hat szekcióvezetőn kívül Tóbiás József és Botka László országos választmányi elnök és szegedi polgármester mondtak hosszú beszédet. A pártelnök beszédében azzal „vádolta” a Fideszt, hogy „zsákutcába vitte az országot”:

a szegények szegényebbek lettek, minden az új hűbéruraknak és a csókosoknak jut.

A nem túl temperamentumos, közel egyórás papírszagú beszédben többször kijelentette, hogy le fogják váltani a Fideszt 2018-ban, sőt, ez az MSZP nélkül nem is lehetséges. Azonban a realitáshoz akkor állt a legközelebb, amikor egy félmondattal arra tért ki, hogy adományt gyűjtöttek a rászorulóknak, „ez a legtöbb, amit egy ellenzéki párt tehet”. Három tartós élelmiszerrel telezsúfolt asztal egy műfenyő tövében, gyönyörű szimbóluma az ellenzéki szerepnek a Nemzeti Együttműködés Rendszerében.

Harangozó Tamás és Mesterházy Attila liftre vár a kongresszuson
Túry Gergely

Botka László bevezette a Fidesz-Jobbik kifejezést, szerinte intézkedések és elvek alapján a két párt ma már egy és ugyanaz. Ezzel a pólussal szemben kell valós alternatívát felmutatnia az MSZP-nek, aminek a programalkotás a sarokköve, majd Botka önironikusan hozzáfűzte, hogy „ebben legalább jók vagyunk: 2012 és 2014 között több száz szakértő bevonásával már produkáltunk legalább ezer oldalt”.

Ezért szerinte az a kulcskérdés, hogy a következő tisztújításon olyanok kerüljenek pozícióba, akik képesek is hitelesen képviselni a készülő programot. Úgyhogy „tessék szárazon tartani a puskaport, és nem egymásra elpazarolni” – üzent Botka a pártból kibeszélőknek. Elsősorban a korábbi pártelnök Mesterházy Attilának és körének, akik változó intenzitással igyekeznek visszavenni Tóbiáséktól a pártvezetést.

Fizetésemelést!

A kongresszus legkézzelfoghatóbb fejleménye, hogy Komjáthi Imre elnökségi tag vörös pólóban bejelentette, hogy országos aláírásgyűjtési akcióba kezd az MSZP, amivel fizetésemelést akarnak kicsikarni a kormánytól. Tóbiás később részletezte:

  • a közalkalmazottaknak nettó 150 ezres,
  • ha főiskolai diplomások, nettó 175 ezres,
  • ha egyetemi diplomások, nettó 200 ezres bért követelnek.
Túry Gergely

Komjáthi szerint „a szegénységnek nincs romantikája": kis, penészes szobákban zsúfolódnak össze családok, ahol "nem lobog a tűz a Makovecz-stílusú kályhákban!" Majd azt kiabálta a mikrofonba, hogy „Le az utcára, ki a térre!" – kedvenc zenekarát idézve – és a felkiáltójeles talárba öltözött párttagokkal rögvest kiviharzott aláírásokat gyűjteni.

„Azt még nem látom, ettől hogy váltjuk le a Fideszt" – mondta az akcióra, és a „lagymatag" kongresszusra egy rezignált szocialista. Tóbiásék szerint viszont új korszak indul ezzel a kongresszussal és „most indul csak be igazán az MSZP-henger".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!