szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szélsőjobbos szervezetek azokra a katonákra és civilekre emlékeztek szombaton a budai Várban, akik Budapest 1945-ös ostromakor február 11-én megkíséreltek kitörni a szovjet csapatok által körülzárt várból. Antifasiszta ellentüntetők is voltak a helyszínen, az MTI szerint körülbelül százan, és doboltak, dudáltak, rigmusokat skandáltak a beszédek közben. A két oldalt vaskordon és rendőrsorfal is elválasztotta egymástól.

A megemlékezést a Magyar Nemzeti Arcvonal, a Pax Hungarica Mozgalom és a Hungária Skins szervezte.

A felszólalók, Retkes Tamás író, történész, a Magyar Nemzeti Arcvonal és a Pax Hungarica Mozgalom, valamint a szlovák Slovenská Pospolitos» (Szlovák Testvériség) képviselői a kitörésben részt vett német és magyar katonák hősiességét éltették.

Fazekas István
Fazekas István
Fazekas István

A rendezvény több száz résztvevőjének többsége valamilyen második világháborús magyar vagy német, illetve ezekre emlékeztető egyenruhát öltött, illetve korabeli katonadalok szóltak a hangszórókból.

A kifeszített transzparensek között a Fehér Magyar Egység molinóján a "Szabad nemzeti és szociális Magyarországot" felirat szerepelt, illetve az egy másik transzparensen a "Blood C18 Honour Hungary" felirat szerepelt. Többen a Magyar Nemzeti Arcvonal lobogóit, illetve nyilaskeresztes zászlókra emlékeztető lobogókat emeltek a magasba – olvasható az MTI tudósításában.

Fazekas István
Fazekas István

A rendezvény a magyar, illetve a német himnusszal vette kezdetét, utóbbit az 1945 előtt érvényes szöveggel szólaltatták meg. A demonstráció végén a résztvevő szervezetek megkoszorúzták a kitörésben elhunytak, erre az alkalomra felállított ideiglenes emlékművét, egy keresztre helyezett rohamsisakot.

Fazekas István

A megemlékezést antifasiszta ellentüntetők egy körülbelül 100 fős csoportjának ellendemonstrációja kísérte. Ők dobolással, dudálással, a többi között a "nácik haza és a "mocskos nácik" rigmus skandálásával zavarták a beszédeket – fogalmaz az MTI.

MTI/Kovács Tamás

A két oldalt vaskordon és rendőrsorfal is elválasztotta. Az MTI tudósításában nem írnak arról, volt-e esetleg valamilyen komolyabb atrocitás a megemlékezésen.

1945. február 11-én, körülbelül 19 ezer többségében német katona, valamint magyar katonák, nyilasok, csendőrok, illetve civilek kíséreltek meg kitörni a szovjetek által körülzárt budai Várból, a német arcvonalak felé. Kevesebben, mint 800-an érték el a céljukat, a többség meghalt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!