szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érdekes felszólalások hangzottak el a Magyartanárok Egyesületének hétvégi konferenciáján. Egy "tananyagfejlesztő" elmondta, hogy készülnek a többszerzős kísérleti könyvek, amelyekből több tízezret használnak most is.

"Nem mindig felelt meg a munka színvonala az elvártnak" - fogalmzott Nényei Pál, a 9-10. osztályos állami irodalomkönyvek egyik fejlesztője szombaton a Magyartanárok Egyesületének konferenciáján. A tankönyvfejlesztő szerint nem lettek jók az új kiadványok.

A Magyar Nemzet megszólaltatott egy, az állami tankönyvfejlesztésben részt vevő lektort is, és mindketten azt mondták, visszaállítanák a tankönyvválasztás szabadságát.

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet irodalmi kiadványairól a konferencián többen mondták, hogy csak erős tanári felkészültség mellett segítik a kompetenciafejlesztést, a tanulnivaló nem áttekinthető, a benne felvetett kérdések nem, vagy csak lazán kapcsolódnak a tananyaghoz.

Nényei Pál maga azt mondta,

soha többé nem akar tankönyvet írni, számára az OFI-s munka a műfaj válságáról szólt.

Nényei arról beszélt, hogy a kiadványoknak nem voltak szerzőik, ő is "tananyagfejlesztő" volt, írását három másik szerző szövegeivel fésülte egybe a szerkesztő - ennek a többszereplős munkának az eredményei lettek a kísérleti irodalomkönyvek. Nényeinek nem volt gond, hogy kevés idő jutott az írásra, de úgy látja, hogy a négy különböző szemlélet harmonizálására már nem jutott elég idő.

A 9.-es tankönyv írásakor még jól együtt tudtak működni, a 10.-es tankönyvet azonban már más szerkesztette, akivel egy év alatt egyszer sem sikerült személyesen találkozni. "Nem azt mondom, hogy borzalmasakat írtunk, de nem mindig felelt meg a munka színvonala az elvártnak" - fogalmazott.

A fordulópont számára az volt, amikor az OFI néhány oldalt nyilvánosságra hozott a könyvekből, és ezáltal a munkájuk átkerült a politikai térbe. Jogos lehetett a megrökönyödés, amit a stílusa váltott ki - mondta -, mert "lazán, fecsegősen" írt. Nényei úgy látja, hogy minden irányból lökéseket kaptak, ezért nem történt lényegi megújulás a tankönyvekben.

Az OFI egyik lektora is felszólalt a konferencián. Ő azt nehezményezte, hogy javító szándékú javaslatait a legtöbbször nem fogadták meg, míg "másoknak minden sóhaja átment".

A kilencedikes irodalomtankönyvből és szöveggyűjteményből 23 312, a tizedikesből pedig 19 164 példány fogyott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!