szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bontási engedély nélkül dolgozik a Városliget Zrt. a Közlekedési Múzeumnál - állították a Ligetvédők. A rendőrség múzeumnál lezajlott keddi demonstráció ügyét még azzal is megspékelte, hogy a gyanú szerint a keddi tüntetés egyik résztvevője drogozhatott is. A Városliget Zrt. szerint minden szabályszerűen történik.

Nem építési terület a Közlekedési Múzeum környéke, mert a Városliget Zrt. állításával ellentétben a cégnek nincs is bontási engedélye a múzeumépület szerkezeteinek megbontására vagy lebontására - írták közleményükben a Ligetvédők.

A szervezet szerint az erről szóló építésügyi határozatot hirdetményi úton közzé kellett volna tenni többek között Zugló honlapján, de nem találtak ilyen határozatot. A Városliget Zrt. az ez ügyben beadott közérdekű adatigénylésre pedig nem válaszolt és a Liget Budapest projekt hatásterületére vonatkozó közérdekű adatokat sem adta ki.

Stiller Ákos

"Ezek alapján az is egyértelmű, hogy a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. által elfoglalt terület nem minősül építési területnek. A gyülekezési jog által védett, a Közlekedési Múzeum mögötti területre bejelentett tüntetések a joghierarchia alapján elsőbbséget élveznek a vagyonkezelői területhasználati engedéllyel szemben" - tették hozzá.

"Jelenleg azt látjuk, hogy teljesen szabálytalanul, a biztonsági, munkavédelmi, alapvető emberi jogi (gyülekezési jog) és környezetvédelmi előírásokat felrúgva, felelős szakmai vezetés nélkül zajlik az engedély nélküli tevékenység. Várjuk az építésfelügyelet határozott fellépését" - írták a Ligetvédők.

update:

A Városliget Zrt. szerda késő délután reagált megkeresésünkre.

"Magyarország Kormánya az 546/2013. számú rendeletével a Liget Budapest Projektet kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította. Ennek értelmében a Városligeten belül bontási tevékenységet bontási engedély és a bontás tudomásulvétele nélkül lehet végezni, amennyiben az műemléki védelem alatt álló építményt nem érint. A Közlekedési Múzeum régi, elavult épülete nem áll ilyen oltalom alatt, tehát a bontása minden hatályos előírásnak megfelel, azt szakszerűen elkészített bontási tervdokumentáció alapján fogja végezni a bontó cég.

A fent említett munkavégzéshez szükséges területet a Városliget Zrt., mint a terület vagyonkezelője, 2016. július 24-én dokumentáltan átadta a Közlekedési Múzeum bontását közbeszerzési eljárás keretében elnyert cég részére. Ezzel a közterület jogilag is munkaterületté vált. A munkaterület kijelölése a bontási dokumentáció ismeretében, szabályszerűen, a szükséges védőtávolságok biztosítása érdekében történt. Mivel itt hatalmas, többtonnás mozdonyokat, villamosokat és repülőgépeket kell majd kiemelni és elszállítani, esetenként az épület szerkezetének a megbontásával, kiemelten fontos, hogy biztonsági okokból csak az arra illetékes munkások tartózkodjanak a területen. Ezért indokolt a munkaterület körbekerítése és biztosítása, mint ahogy azt máshol is minden esetben megteszik a kivitelezők."

 

Az ügy háttere, hogy kedden tüntetők demonstráltak a Közlekedési Múzeumnál a városligeti átépítés ellen, a rendőrség több mint harminc tüntetőt vezetett ki a demonstráció helyszínéről, egy embert pedig előállítottak. A Városliget Zrt. az esetről azt írta, hogy tiltakozók egy csoportja megtámadta a bontási területet. A PM feljelentést tett a demonstráció feloszlatása miatt.

Stiller Ákos

A Ligetvédők szerint azzal haragították magukra a Városliget Zrt. központjának biztonsági őrét, hogy "Például itt is állhatna egy fa" feliratot pingáltak a járdára. A kiérkező rendőrök aztán a beszámolók szerint állítólag eltörték az egyik aktivista, egy nő vállát intézkedés közben. A BRFK később tagadta, hogy az aktivista csontsérülést vagy törést szenvedett volna.

A hvg.hu kérdésére a BRFK szerdán azt írta, hogy a keddi rendőri intézkedés "mindvégig törvényes, arányos és szakszerű volt". Jogalapot pedig az adott hozzá szerintük, hogy nagyjából 70 tüntető áttörte a kordont az építkezésnél és behatolt az építési területre.

"Mivel a demonstráció az Alaptörvényben rögzített békés gyülekezési jellegét elveszítette, a rendőrség felszólította a jelenlévőket a rendezvény befejezésére és a terület elhagyására. A rendőrök mivel a rendőri felszólításnak nem tettek eleget a területről 33 főt kivezettek, 1 főt előállítottak, valamint 1 fővel szemben biztonsági intézkedést és egyben előállítást hajtottak végre, mivel vele szemben felmerült a fogyasztással elkövetett kábítószer-birtoklás bűncselekményének gyanúja" - tették hozzá.

A rendőrség szerint a folyamatban lévő büntetőeljárásban a gyanúsítotti kihallgatás a későbbi szakértői vizsgálat eredményének függvénye.

A biztonsági intézkedéssel és a drogfogyasztás gyanújával a rendőrség talán arra a fiúra utal, aki a keddi megmozduláson felmászott a múzeum kéményére. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet beszámolója szerint a tiltakozó önként mászott le a kéményről, mégis bilincsbe verték a földön, majd a pszichiátriára vitték.

A jogvédők úgy látják, a rendőrség fellépése a Városligetben diszkriminatív és aránytalan volt, ami azt mutatja, hogy kedden sem a tiltakozók alapjoggyakorlására tekintettel oldották meg a konfliktust.

A kéményre felmászó Komáromy Gergelyt szerdán kiengedték a pszichiátriáról, a 24.hu-nak azt mondta, a rendőrök durván megfenyegették, azt mondták neki, besgyógyszerezik, szétinjekciózzák és hónapokra kivonják a forgalomból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!