szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Jobbik elnöke hosszú választ adott a párt hanukai üdvözletét véleményező főrabbinak. Vona Gábor kihasználta az alkalmat, hogy nyilvánosan kiálljon a Jobbik néppártosodása mellett.

Nyílt levélben reagált a Jobbik-elnök hanukai üdvözletére Köves Slomó főrabbi. Mint írta, meglepte, talán zavarba is hozta a Jobbik elnökének és szóvivőjének üzenete. Válaszlevelében felidézett több korábbi zsidóellenes jobbikos nyilatkozatot, amiket nem vontak vissza, vagy nem mondták, hogy tévedtek. Az ünnepi üdvözlettel kapcsolatban azt írta: "azokon a fórumokon kellene hangot adni az ilyen gesztusaiknak (ha és amennyiben ezek őszinték), ahol eddig a gyalázat, a gyűlölet és nem utolsó sorban a sötétség nyert teret, nem a fény".

Vona Gábor a Facebook-oldalán reagált minderre. Azt írta, ő inkább Köves válaszát tartja meglepőnek, "amelyből mintha az érződne, talán jobban örült volna, ha nem is kap ilyen üdvözletet". Vona szerint a főrabbi az utóbbi néhány évből már nem tudna zsidókkal kapcsolatos, "vitatható" jobbikos megnyilatkozást idézni. Ugyanis a Jobbik politikai közössége "kilépett a felelőtlen és sokszor tékozló kamaszkorból, és átlépett a felelős és építkező felnőttkorba" - írta Vona Gábor. A pártelnök szerint "nem ahhoz kell az igazi bátorság, hogy az ember egy lelki lövészárokból tüzeljen a másikra, hanem ahhoz, hogy kijöjjön onnan".

Megmutatva, hogy a nagy néppártosodás közepette a Jobbik azért mégis hol helyezkedik el a politikai palettán, Vona egy kis történelmi kitérővel folytatta: "A keresztény magyarság és a zsidó magyarság számtalan sebet okozott egymásnak. A XIX. század biztató indulása után a XX. század a falak, az árkok és a pusztítás évszázada volt. Ha megnézzük a nagy történelmi fordulópontokat – Tanácsköztársaság, Horthy-kor, II. világháború és Holokauszt, ÁVH, 1956 stb. –, akkor azt látjuk, hogy ezekben a pillanatokban a magyar-zsidó együttélés és közös hazaépítés eszményétől mind távolabb és távolabb kerültünk" - fogalmazott.

A közlemény további soraiban Vona egyebek mellett azt írta, "elkeserítőnek tartja" Köves levelét, mert abból az derül ki, hogy a keresztény-zsidó kapcsolatokat még mindig kísérti a 20. század. A pártelnök szinte szabadkozva írta, nem ő hozta létre ezt az ellentétet, csupán részesévé vált, megörökölte.

"Belekerültem egy szellemi-kulturális erőtérbe, ahol az egyik oldal a magyarokat folyamatosan nácizta, a másik oldal pedig a zsidóságot folyamatosan hazaárulózta. Én pedig tettem, amit a saját oldalam mintái alapján helyesnek hittem. Ez nem felmentés, csupán magyarázat. (...) Aztán rájöttem, hogy ez az egész sehová sem vezet, hogy értékes energiákat emészt fel az ország, hogy a múlton rágódunk csupán, hogy kölcsönösen vágjuk egymás arcába a XX. századi sérelmeket, de ez mindkét oldalról csupán a gyengeség, a tehetetlenség és a gyávaság jele" - írta Vona Gábor.

A Jobbik-elnök szerint ha valaki egy gesztusra úgy reagál, hogy "ez nem elég, ez nem hiteles", azzal a másik fél megalázására törekszik. Elgondolkozott azon is, ő mit írt volna Köves Slomónak, ha karácsonyi üdvözletet kap tőle: ”Köszönöm kedves gesztusát! Én is áldott ünnepeket kívánok, és bízom benne, hogy jövőre hazánkban nem a falak és a lövészárkok, hanem a hidak építésére tudunk koncentrálni" - írta volna Vona Gábor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!