szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Múlt hét pénteken azonnali hatállyal megszüntették a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt.-nél működő szakszervezet titkárának, valamint a három szakszervezeti koordinátornak a munkaviszonyát. Király András, az egyik érintett szerint azért küldték el őt, mert korábban a Hír Tv-nek is beszélt a szakszervezet és a vállalat közötti egyeztetésekről.

A Magyar Nemzet úgy tudja, a a Fővárosi Közterület-fenntartó munkavállalói hétfőn aláírásgyűjtésbe kezdtek az elbocsátások miatt. Egy óra alatt 600 aláírás gyűlt össze, az íveket később adják át Csontos Istvánnak. Az FKF-nél nagyon erős a szakszervezet, a cég 2800 alkalmazottjából 2100-en tagok, vagyis könnyen lehet, hogy célt érnek a dolgozók.

A lap úgy tudja, Királyék mindenképpen munkaügyi bírósághoz fordulnak. Ebben legfeljebb az jelenthet változást, ha az aláírásgyűjtés hatására visszahelyezik őket állásukba.

Az FKF munkavállalói egyébként 10 százalékos béremelést szeretnének 2016-ra visszamenőleg, a vállalat ezzel szemben csak négy százalékkal emelte a fizetéseket októbertől. A szakszervezet emiatt sztrájkra készült, a minimális szolgáltatás megállapítása már bírósági szakaszban van.

Az FKF vezérigazgatója, Csontos István viszont azzal indokolta a döntést, hogy az érintettek bérét jogsértő módon az FKF fizette a szakszervezet helyett. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (Maszsz) elnöke az üggyel kapcsolatban elmondta, nem rendkívüli, hogy egy nagy tagsággal rendelkező vállalati szakszervezet főállásban foglalkoztat valakit, akinek nincs más munkaköre, csak az érdekképviselet.

A jogszerűség őrkutyái

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is megszólalt az ügyben. Közleményükben azt írják, hogy az FKF lépését jogsértőnek, agresszívnak és félelmet keltőnek tartják. A PDSZ szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy a bértárgyalások kellős közepén bocsátották el a dolgozókat, így üzenve a munkavállalóknak, hogy jobb, ha visszafogják követeléseiket.

"A fékek és ellensúlyok törvényben rögzített szisztematikus lebontása után a jogszerűség 'őrkutyái' a szakszervezetek lettek"

– írják.

Egyúttal felkérték Tarlós Istvánt, hogy – mint a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet vezetője – szólítsa fel a közterület-fenntartót a jogszerű állapot helyreállítására.

A pedagógus-szakszervezet nem először hallatja szavát munkavállalókat érintő, de nem az oktatás területén felmerülő ügyekben. Január elején felajánlották jogsegélyszolgálatukat azoknak az újságíróknak, akiket a Fejér Megyei Hírlapban megjelent meghamisított Orbán Viktor-interjú miatt rúgtak ki. Többen közülük ugyanis munkaügyi pert fontolgatnak. Akkor azt írták, hogy

"az újságírók kirúgása tipikus példája a primitív munkáltatói bosszúnak, ezért kötelességük szót emelni a munkáltatói önkény ellen."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!