szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az LMP, az Együtt és a Párbeszéd is győzelemként értékelte, hogy a kormány visszavonja az olimpiai pályázatot, de ugyanakkor felháborodtak azon, hogy a kormány nem mer népszavazást tartani.

Közleményben reagáltak az ellenzéki pártok az olimpiai pályázat visszavonásásról szóló döntésre.

Az LMP közölte, szerintük az olimpiai pályázat visszavonásával sokat nyert Magyarország, de elfogadhatatlan, hogy a Fidesz semmibe vette az emberek véleményét, és 266 ezer ember egybehangzó akarata ellenére sem hajlandó kiírni a népszavazást. Csárdi Antal, az ellenzéki párt fővárosi közgyűlési képviselője közleményében kifejtette:

sokadszorra bizonyosodott be, hogy a kormánypárt kizárólag saját kampányeszközeként tekint a népszavazásra.

Hozzátette, az LMP határozott álláspontja szerint a Fidesznek nincs joga kisajátítani ezt az intézményt, mert a népszavazás a népé és nem a kormányé. Csárdi közölte, a pályázat visszavonása ellenére a kormánynak az utolsó fillérig el kell számolnia a pályázatra eddig elköltött pénzekkel, és viselnie kell annak a felelősségét, hogy "tízmillárdokat szórtak ki fölöslegesen az ablakon". Az LMP jelezte: a párt egyedüliként mondott nemet a Fővárosi Közgyűlésben az olimpiarendezésre már a kezdetekkor, és folyamatosan azon az állásponton volt, hogy Magyarországon először inkább az egészségügyre, az oktatásra, a bérekre és a vidék felzárkóztatására kellene ezermillárdokat költeni.

Juhász Péter, az Együtt elnöke azt írta, a magyar emberek győztek, Orbán Viktor és pártja pedig megfutamodott. Juhász szerint a magyar emberek győzelme az olimpiai pályázat visszavonása, az Együtt pedig büszke rá, hogy segítették az aláírásgyűjtést. Közölte azt is, hogy az Együtt a kezdetektől fogva ellenzi a budapesti olimpiát, hiszen minden egyes erre költött forintnak jobb helye lenne az oktatásban és az egészségügyben, ráadásul az Orbán-kormányt ismerve az olimpiára költött milliárdok óriási része fideszes haverok, strómanok zsebében kötött volna ki.

Az olimpiai pályázat visszavonása azt jelenti, hogy Magyarország kormánya nem hajlandó meghallgatni a magyar emberek véleményét, kizárólag aktuális politikai érdekei szerint dönt adóforintjaink sorsáról

- tette hozzá Juhász, aki szerint viszont a Nolimpia mozgalomnak viszont sikerült elérnie, hogy az ország nem rokkan bele egy felesleges presztízs beruházásba és nem vándorolnak ellopott milliárdok fideszes zsebekbe. Az, hogy a népszavazást megelőzően vonják vissza a pályázatot, azt bizonyítja, hogy a Fidesz-kormány és a Főváros vezetői minden meggyőződés nélkül költöttek tízmilliárdokat a pályázatra és telkek vásárlására. Éppen ezért az Együtt követeli, hogy a pályázat visszavonásához csatolják a lemondó nyilatkozataikat is.

A Párbeszéd azt közölte, "Orbán meghunyászkodott" és nem meri megkérdezni az emberek véleményét. Mint írták, az olimpiai népszavazási kampány példaértékű együttműködést hozott, az emberek összefogtak, az aláírásgyűjtés pedig bebizonyította, hogy a köztársaság nem a pártok ügye, hanem a nép ügye.

"Ha mi, emberek összefogunk, bármire képesek lehetünk! A negyedik köztársaságot közösen kell megalkotniuk a civileknek, polgároknak, pártoknak, minden változást akaró embernek. A politizálás nem a Fidesz-KDNP monopóliuma, hanem a közös ügyeinkbe való beleszólást jelenti!" - írták. Hozzátették ugyanakkor, hogy a Párbeszéd fontosnak tartotta volna, hogy megkérdezzék a magyarokat az olimpiáról, de

jól látható, hogy Orbán Viktor fél a saját állampolgáraitól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Élet+Stílus

Nem rendezünk olimpiát? A mémgyárban már megvan a válasz

Máris elkészültek az első mémek az olimpiai pályázat visszavonásáról - a mémgyárosok megpróbáltak megtippelni a kormány észjárását, de egyesek már azt is tudni vélik, hogy a kormány nyári olimpia helyett inkább focivébét vagy téli olimpiát akarna rendezni.