szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mivel egy népszavazás közben a szavazófülkékben sem áll mellettünk szakértő, hogy segítsen, megpróbáltuk lelkiismeretes mezei polgárként átgondolni, tudnánk-e dönteni az LMP csütörtökön, a paksi bővítésről leadott öt népszavazási kérdéséről.

Sorra vettük az LMP öt népszavazási kérdését. Nem néztük a politikai hasznot, és az atomenergia kérdésében sem foglaltunk állást, csak a kérdések megválaszolhatóságát vizsgáltuk. Nem lehetne más a kezdeményezés? Olvassa el, mire jutottunk:

Egyetért-e Ön azzal, hogy a jelenleg üzemelő atomerőművi blokkok kapacitásánál nagyobb összesített áramtermelő kapacitással Magyarországon atomerőművek ne legyenek üzembe helyezhetőek?

Mennyi tehát a jelenlegi kapacitás? Négy, egyenként 500 MW-os blokk épült Pakson, ezeket lépcsőzetesen 1983-87 között helyezték üzembe. Vagyis teljes kapacitásnál 2000 MW-ot adnak ki az ötvenéves futamidejük második felében járó blokkok. És mekkora lenne Paks2? Két, egyenként 1200 MW-os blokk épülne.

Ami nem világos a kérdés kapcsán, hogy 2000 MW-nál nagyobb erőmű ne épüljön a jövőben, de kisebből aztán kinőhet bármennyi az országban, vagy összkapacitásukat tekintve az újak ne lépjék túl a 2000 MW-ot.

Ítéletünk a kérdésről: zavaros. 

Olimpia ellen gyűjt aláírást az LMP. Paks ellen is sikerülhet?
MTI / Bruzák Noémi

Menjünk tovább:

Egyetért-e Ön azzal, hogy a jelenleg üzemelő paksi atomerőművi blokkok leállását követően Magyarországon atomerőműben ne termeljenek áramot?

Ennek megválaszolásához tudni kéne, mikor muszáj leállniuk. Jelenleg a négy paksi blokkot üzembe helyezésük után 50 évvel tervezik leállítani. Az elsőnek 2032 decemberében kéne leválnia a hálózatról, az utolsónak valamikor 2037-ben. De lehet-e a futamidőn tovább hosszabbítani, és mennyit?

A dilemmánk az, hogy ha megtiltjuk a blokkok leállítása utáni atomenergia-termelést, nem ösztönözzük-e az üzemeltetőt arra, hogy akár kockázatot vállalva is kitolja a blokkok már amúgy is bővített élettartamát? Ha viszont szigorúan vizsgáljuk a szöveget, akkor egy technikai leállás után a blokkokat nem lehetne újra beindítani, márpedig az minden ilyen létesítményben előfordul.

Ítéletünk: képtelenség.

Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt, amely 2035. január 1-jétől előírja az atomerőművi áramtermelő kapacitások teljes egészének megújuló energiaforrásokkal történő kiváltását?

Ha jól értjük, arra köteleznénk ezzel az Országgyűlést, hogy törvény erejével emelje a megújuló energiaforrások összkapacitását 2000 MW-ra, már ha az összkapacitást jelenlegi állapotnál mérjük (2035-ben elvileg már két 500-as blokk le lenne kapcsolva). Szőrszálhasogatóként hozzátehetjük, a kérdés egyáltalán nem rögzíti, milyen atomerőművi kapacitásról is lenne szó.

Az áramtermelésben egyébként is inkább a különböző források egymáshoz viszonyított százalékát szokták megadni. Honnan tudjuk választópolgárokként, hogy 2035-ben vagy utána mennyi lesz az ország energiaigénye? Lelkiismeretes szavazóként a Google-t hívtuk segítségül, hogy a kérdésre felelni tudjunk. Paks 2014-ben a magyar áramtermelés 53,6 százalékát adja, míg 2015-ös adatot találtunk a Wikipedián a megújulókra, ezek szerint 10,5 százalékon álltak a többihez hasonlítva. Akkor meg kéne ötszörözni a kapacitást? Ehhez mit kéne bevállalni? Dunai vízlépcsőt?

Ítéletünk: zavaros.

Egyetért-e Ön azzal, hogy a Országgyűlés kötelezze a Kormányt a Magyarország Kormánya és az Oroszországi Föderáció Kormánya közötti nukleáris energia békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló Egyezmény megszüntetésének kezdeményezésére?

Végre egy egyszerű kérdés, még ha nem is tudjuk, jogunkban állna-e egy nemzetközi szerződésről dönteni. Mondjuk, Orbán Viktornak engedték, hogy a kvótaügyben fennálló szerződéseinkről elfeledkezve kérdezzen. A szerződés elleni érveket már a hvg.hu is sokat közölt. Más kérdés, hogy az olimpiáról a NOB négy évente dönt, így a pályázat visszavonásával négy évre biztosan távoltarthatjuk Budapesttől a játékokat. Ez a kérdés azonban nem zárja ki, hogy másnap egy másik szerződéssel folytatódjon Paks építése.

Ítéletünk: megválaszolható.

Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt, amely 2035. január 1-jétől megtiltja az atomerőműben történő áramtermelést?

Sima ügy, a kérdés jól érthető. Egy megjelölt dátummal szálljunk-e ki az atomenergiából. Ahogy feljebb olvasható, ez körülbelül meg is egyezik a paksi reaktorok futamidejével. Hogy milyen problémákat okozna a kilépés, arról a kampányban hallhatnánk eleget.

Ítéletünk: értelmes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!