Pálmai Erika
Pálmai Erika
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Csalódott, mert vitázni inkább „házon” belül szeretett volna az integritási szabályzatról Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, de mint mondta, tudomásul veszi, ha az Alkotmánybíróság mond véleményt az utasításáról. Ami állítólag amúgy bevált, mert a bírósági elnökök már sokkal komolyabban veszik a bejelentéseket.

Ha nem ismerném az előzményeket, magam is megijedtem volna az integritási szabályzattól – mondta a hvg.hu kérdésre Handó Tünde az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke, hozzátéve azonban azt is, hogy „az nem égből pottyant”, s a megalkotása törvényi kötelezettség volt. Kiderült, Handó jobban szeretett volna a bírói karon belül vitázni a nagy vitát kiváltó szabályzatról, szerinte erre bőven lett is volna idő 2015 óta, amikor nekiláttak a tervezetnek. A botrányt azonban közlése szerint nem bánja, mert

„így már mindenki tud a dologról és arról, hogy az őrzők őrizve vannak”.

Handó állítja: okultak a történtekből és a jövőben az eddiginél sokkal nagyobb belső nyilvánosság előtt beszélnek majd a készülő szabályzatokról. Az elvben a bírói korrupció kivédésére hivatott szabályzatból azok után kerekedett botrány, hogy a hvg.hu a múlt héten megírta, bírák az Alkotmánybíróságon és a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságán is megtámadták az OBH elnökének utasítását. Mondván, Handó már törvényi erejű rendelkezést hoz és előírja azt is, hogy ki és mit gondolhat.

Handó elégedett: már fegyelmezettebbek a bírák

Az OBH elnöke viszont úgy látja, semmi új követelmény nincs a bírákkal szemben, ők csak ügyviteli jellegű szabályokat igyekeztek előírni, a sok eljárásjogi részletszabály ugyanis nem való a törvényekbe. Éppen ez vita legfőbb tárgya. A bírói függetlenséget az Alaptörvény garantálja, eszerint a bírák függetlenek, és csak a törvényeknek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatók. Ebből pedig az következik – áll az alkotmánybírósági beadványban – hogy a bírákra vonatkozó jogokat és kötelezettségeket csak törvényben lehet meghatározni. Az OBH elnöke viszont ilyen képességgel nem rendelkezik, az általa szignált utasítás nem törvény, pláne nem sarkalatos – érvelnek a pereskedők.

Az OBH elnökének sajtótájékoztatóján nem mellesleg kiderült az is, hogy „fegyelmezettebbek lettek a bírák”. Tavaly 17 fegyelmi eljárás indult és a kiszabott szankciók is enyhültek. Az ok leggyakrabb az ítélet késedelmes írásba foglalása volt. Két bíró ellen büntetőeljárás is indult: közúti baleset gondatlan okozása valamint ittas vezetés miatt. Kötelezettségszegés miatt 15-en kaptak írásbeli figyelmeztetést, egyvalaki méltatlan magatartás miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!