szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ellehetetlenül a Közép-európai Egyetem működése, ha a parlament elfogadja a kedd este benyújtott törvényjavaslatot. A CEU-n válságtanácskozást tartanak.

Most érkezett

A DK aljasnak tartja az eljárást

Vadai Ágnes alelnök arról beszélt, "suttyomban" nyújtották be a törvényjavaslatot, amelynek célja szerinte a CEU bezárása. "Ez egy aljas és elfogadhatatlan, ideológiai alapú támadás az ellen az egyetem ellen, amelyik minden rangsor szerint a legjobb Magyarországon, és ahol sok magyar diák is tanul" – fogalmazott a politikus. Szerinte egy normális kormány nem bezárja, hanem kinyitja az egyetemet, hogy aki akar, az tanulhasson.

  • Kedden este olyan törvénymódosítást adott be a kormány, amely szerint az Európai Gazdasági Térségen kívüli külföldi felsőoktatási intézmény Magyarország területén csak akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha „működésének elvi támogatásáról” nemzetközi szerződés szól.
  • Elég világos, hogy ezzel a Soros György által fenntartott, amerikai alapítású Közép-európai Egyetemet (CEU) akarják sarokba szorítani
  • A CEU rektora is így érzi, azt mondja, ha ezt így elfogadják, azzal ellehetetlenül az egyetem működése
  • Palkovics László oktatásért felelős államtitkár áll ki magyarázni a helyzetet, az egyetemen hamarosan válságtanácskozást tartanak
  • Szabálytanságokat talált több, nálunk működő külföldi egyetemnél az Oktatási Hivatal, azonban nem világos, a kettőnek van-e köze egymáshoz

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Szolidaritáshullám

A közösségi médiában az #istandwithceu hashtaggel fejezik ki szolidaritásukat a CEU-támogatók.

Sokadik válaszra azért kiderül, csak van CEU-paragrafus

A CEU az egyetlen egyetem, amelynek nincs hazájában kampusza – vallja be sokadik viszontválaszra Palkovics. Vagyis ez a paragrafus kizárólag a CEU-val szemben támaszt feltételeket. Becslések szerint hatalmas összegeket felemésztő feltételeket. A CEU minden szakát le kéne kettőznie New York államban.

Az MSZP elővette a hazaárulós kártyát

Az MSZP közleménye szerint a Közép-európai Egyetem nemzeti érték, az ország egyik büszkesége, hiszen minden évben előkelő helyen végez a különböző egyetemi rangsorokban, az pedig tudatos hazaárulás, hogy a kormány az egyetem bezárásával "fenyeget". A párt szerint az Orbán-kormány mindig új ellenséget keres, hogy elterelje a figyelmet saját bűneiről. Megjegyezték, a CEU képzéséről számos magyar vezető került ki, még a kormánynak és a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának is van olyan tagja, aki itt végzett. 

Pikáns fordulat

Az állami televízió kérdez rá, megfelelő példa-e az Andrássy Egyetem, hiszen annak nincs is a hazájában saját oktatása, erre kiderül, hogy Palkovics szerint sem volt jó a példája, hiszen az Andrássy magyarországi magánegyetem, így az egész törvény nem vonatkozik rá.

Most Washingtonra mutogatnak

Palkovics szerint Magyarország szeretne megállapodást az Egyesült Államokkal, de ha Washington nem akar megállapodást, akkor nincs mit tenni. Az államtitkár magyarázata kissé sántít, hiszen épp most kötelezi a kormány törvényben megállapodásra a feleket. Ha a kormány nem akarja, hogy a CEU elbukjon, nem kéne szigorítania a törvényt.

Itt is az átláthatatlanság a baj

Palkovics elmondása szerint az a gond, hogy a CEU egy amerikai egyetem New York államból, míg a Közép-Európai Egyetem egy magyar egyetem, amelynek működésével semmi gond nincs. A kettő viszonyát kell tisztázni, mivel az az államtitkár szerint átláthatatlan.

2021-ig van haladék

Amelyik intézmény nem teljesíti a feltételeket, az 2018 szeptemberétől nem indíthat képzést, ám dikákok jogai nem sérülnek, amelyik intézmény elveszti működési engedélyét, az a 2020/21-es tanévig kap haladékot a már megkezdett képzések lezárására.

Az Andrássy Egyetemet hozza fel példának Palkovics, amelynek működését államközi egyezmény rendezze. A példa azonban sántít, mert az Andrássy nem folytat képzést a német ajkú államokban.

Balázs Zoltán: A CEU és a lelkiismereti szabadság

A magyar konzervatív-jobboldali értelmiségnek – benne nekem – nincs szüksége rá, hogy adminisztratív-jogi eszközökkel ebrudalják ki a CEU-t: ez megalázó.

Az új törvényen tényleg nem menne át a CEU

Palkovics elmondja, hogy még szerda este leülnek a kormány képviselői a CEU vezetőivel, hogy megtárgyalják a helyzetet. A kormány az államtitkár elmondása szerint nem akarja kilökni Magyarországról a CEU-t.

Palkovics ugyanakkor elismeri, hogy a CEU jelenleg nem felelne meg a módosított törvénynek. Az államtitkár állítja: a kormány támogatná, hogy a CEU működését államközi szerződéssel biztosítsák a jövőben, és nyitottak az Egyesült Államokkal való tárgyalásokra.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!