szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Már tesztelik az első olyan oltóanyagot, amit nem szükséges alacsony hőmérsékleten tárolni. A gyártója állítja: több mint 60 különböző vakcinát tud a jövőben átalakítani szobahőmérséklet-tűrővé.

A különféle betegségek elleni vakcinák megszámlálhatatlanul sok ember életét menthették már meg az elmúlt néhány évtizedben. Van azonban egy gyenge pontjuk: a szállítás. Pontosabban az, hogy ezt stabilan alacsony hőmérsékleten kell végezni – ha valamilyen okból kifolyólag megszakad a hűtési lánc, az egész szállítmány mehet a kukába. Az már csak hab a tortán, hogy a hűtött szállítás igen költséges is.

Egy brit biotech cég, a Stablepharma azonban most megoldhatja ezt a problémát: egy olyan világelső vakcina emberi vizsgálatait indították meg nemrégiben, ami nem igényel hűtést. A „hőálló” oltóanyag neve SPVX02, és egy diftéria-tetanusz vakcina kissé átformált változata. A klinikai vizsgálatai jelenleg egy brit egyetemi kórházban zajlanak.

Mint a BGR kifejti, a hagyományos vakcinákkal szemben az SPVX02 –20 és +40 Celsius-fok között is stabil marad, és akár 18 hónapon át is eláll hűtés nélkül. Jelenleg akár a vakcinák akár 50 százaléka is hulladékként végezheti a hűtési lánc megszakadása miatt, és a fejlődő országokba különösen nehéz a hőmérsékletre érzékeny oltóanyagok szállítása.

Titkos fegyvert találhattak a szívinfarktus ellen

Meglévő, az övsömör ellen már alkalmazott vakcina segíthet csökkenteni a szívinfarktus és a stroke kockázatát – mutatnak rá a dél-koreai Kjonghi Egyetem kutatói.

Ráadásul ez még csak az út eleje: a Stablepharma több mint 60 olyan vakcinát azonosított, amit át tudna alakítani ily módon. Egyúttal állítják: a gyártási folyamattal évi többmillió adag oltóanyag is előállítható.

A BGR cikke szerint Jonathan Van-Tam korábbi brit helyettes tisztifőorvos állítja: ez a megközelítés forradalmat hozhat a világ oltóanyag-ellátásában. Egyúttal a WHO célkitűzéseivel is egybecseng. Ha a klinikai vizsgálatok sikeresek lesznek, a globális bevezetés akár már 2027-ben megkezdődhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!