szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Memorandumot küldött a Közép-európai Egyetem (CEU) az országgyűlési képviselőknek, amelyben arra kéri őket, tegyenek meg mindent, hogy a Parlament ne fogadja el a felsőoktatási törvény módosítását. A javaslatról kedden már szavazhatnak is.

A dokumentumban, amelyet Liviu Matei, a CEU rektorhelyettese szignált, az olvasható: a tervezett módosítások, amennyiben az Országgyűlés által napirendre és elfogadásra kerülnek, el fogják lehetetleníteni a Central European University további magyarországi működését.

Erdélyben is felszólaltak a CEU védelmében

Száz erdélyi magyar egyetemi oktató, kutató és véleményformáló kéri egy hétfőn nyilvánosságra hozott nyílt levélben Balog Zoltán minisztert, hogy vonja vissza a Közép-európai Egyetem működését veszélyeztető törvénymódosítási javaslatot.

Az aláírók emlékeztetnek: több évszázados hagyománya van annak, hogy erdélyi diákok hazaviszik szülőföldjükre a nyugati egyetemeken szerzett tudásukat. A külföldi tanulmányok után hazatérő fiatalok jelentős mértékben hozzájárultak a magyar tudományosság fellendüléséhez, de "az erdélyiség és a magyarság megőrzéséhez, megmaradásához" is.

A levelet többek között Bakk Miklós politológus, a Sapientia EMTE tanára, a csíkszeredai születésű Barabási Albert-László hálózatkutató, Egyed Emese, a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) egyetemi tanára, Kiss Tamás szociológus, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet kutatója, Salat Levente politológus, a BBTE tanára, Szilágyi N. Sándor nyelvész, a BBTE nyugalmazott tanára írta alá.

Az intézmény hangsúlyozta: a szabályoknak megfelelően működik, s a CEU és a Közép-európai Egyetem kurzusaira járó hallgatók – szemben a sajtóban elhangzottakkal – nem kapnak automatikusan két diplomát, miközben csak egyért dolgoznak meg. Akik csak a CEU kurzusaira járnak, azok csak amerikai diplomát kapnak, míg, akik csak a KEE akkreditált programjaiban vesznek részt, azok csak magyar diplomát kapnak.

A módosítás elfogadását követően azonban a magyar egyetem, a KEE, a továbbiakban nem nyújthatná amerikai egyetem képzéseit a felsőoktatási törvény alapján, tekintve, hogy a magyar egyetemek csak európai egyetemek programjait nyújthatnák, az OECD országok programjait nem. 

  • Az egyetem úgy látja, hogy a törvényjavaslat több paragrafusa ellentétes az Alaptörvényben biztosított tudományos kutatás, a tanulás és a tanítás szabadságával, a művelődéshez való joggal, valamint a hátrányos megkülönböztetés tilalmával.
  • Emellett szerintük a javaslat aránytalanul korlátozza a tudományos élet és a tanítás szabadságát, a művelődéshez való jogot azzal, hogy a külföldi felsőoktatási intézményektől megköveteli, a székhelyük szerinti országukban is ténylegesen felsőoktatási tevékenységet végezzenek.
  • Továbbá nyilvánvalóan konkrét intézményekre szabott, diszkriminatív szabályt tartalmaz a módosítás.  
  • Az egyetem információi szerint nem készült hatásvizsgálat a javaslathoz, és társadalmi egyeztetés sem volt, így a javaslat a jogalkotásról, valamint a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvény követelményeinek sem felel meg.

 Az egyetem kiemelte: a CEU/Közép Európai Egyetem 2015-ben több mint 5,9 milliárd forint adót fizetett Magyarországon, s 3,5 milliárd forintot költött el. Írták azt is, hogy az intézmény az általa tanított tárgyakban a kontinens egyik legjobb egyeteme, ahová külföldi diákok ezrei érkeznek, s lehetővé teszi, hogy magyar diákok az ország elhagyása nélkül szerezzenek amerikai diplomát.

Figyelmeztettek: ha az egyetem megszűnik, 823 állás kerül veszélybe, kiesik közel 6 milliárd forint éves adóbevétel és a CEU/Közép-európai Egyetem nem Magyarországon fog elkölteni mintegy 3 milliárd forintot évente, valamint évente több száz magyar diákkal több fogja elhagyni az országot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gergely Márton Itthon

Hogy hozta össze Orbán a legnagyobb tüntetést a netadó óta? És mi lesz a vége?

Vidéken töltötte a hétvégét, esetleg külföldön a teljes hetet? Akkor lemaradt a netadó óta legnépesebb magyar tüntetésről. A CEU ellehetetlenítésére tett kísérlet hozott össze egy soha nem látott koalíciót a Budapesten élő külföldiekből, magyar diákokból és a rendszer hazugságait már nehezen viselő értelmiségiekből. A hvg.hu igyekszik áttekintést adni, mi vezetett a vasárnapi demonstrációhoz, és az mitől volt egyedi az elmúlt évek tiltakozásaihoz hasonlítva.