szerző:
Tetszett a cikk?

Rengeteg komment érkezett és erősen megosztotta olvasóinkat december végi cikkünk, amelyben beszámoltunk egy tapolcai iskola udvarán tartott disznóvágásról. Ezért megkérdeztük felettesként az illetékes tankerületet, amely egyetértett a sajátos oktatási performansszal.

Közvetlenül az ünnepek előtt számoltunk be arról, hogy a tapolcai Bárdos Lajos Általános Iskola Kazinczy Ferenc Tagintézményében általános iskolások szeme láttára perzseltek-daraboltak fel egy disznót, méghozzá a suli udvarán. Egy névtelen helyi informátorunk szerint volt olyan kislány, aki sírva ment haza, mások furcsállták, de akadt diák, aki inkább otthagyta a véres programot. Az intézmény igazgatója szerint egy tradíciót elevenítettek fel, az állat egyébként sem élt, csak a feldolgozása zajlott tanóra alatt.

A cikkhez rengeteg komment, olvasói vélemény érkezett, pontos arányt nehéz mondani, de a többség érezhetően pártolta, hogy „lásson csak ilyet” a gyerek, változatosan fejtegetve véleményüket korunk számítógépfüggő generációjának puhányságáról. Az „én is láttam ilyet, mégis felnőttem”- jellegű véleményekkel szemben érveltek azok, akik szerinte a disznóvágással nem egy iskola udvarán, tanórán kell szembesülni, főleg, ha kiborulnak tőle a gyerekek.

Pedagógus kíséretében ment a darabolás

A nevelőtestület „rendhagyó módon – az ünnep vidéki hagyományaihoz igazodva – szervezte meg egy sertés feldolgozását” – reagált a történtekre a Balatonfüredi Tankerületi Központ igazgatója, Szabó Lajos Konrád, hozzátéve, hogy a hozzájuk tartozó iskolák „szakmai önállóságuk alapján a helyi hagyományokhoz, sajátosságokhoz, igényekhez és lehetőségekhez igazodta” szerveznek karácsonyi programokat. Így az „érdeklődő tanulók számára is lehetőség nyílt a munkafolyamatok rövid megtekintésére” – tette hozzá.

A tapolcai tanári kar választása tehát a vidéki hagyományokat elevenítette fel, és arra nem kötelező jelleggel, pedagógus kíséretében és tájékoztatásával került sor”. A tankerületi igazgató szerint az iskola udvarának „egy elzárt, szabadon nem megközelíthető részén zajlott le”. Ez némiképp ellentmond annak, hogy beszéltünk egy szülővel, akiket nem vittek le szervezetten a programra, hanem a szünetben egyszerűen belefutottak a disznóvágásba. Őket nem rázta meg a látvány, csak furcsállták, ezért is mesélték el otthon, kitérve a terjengő szagra is.

Diákok nem ettek belőle

Megismételték, hogy „a sertés megvásárlásához szükséges forrást” maga a tanári kar biztosította, és valóban maguk fogyasztották el. „Az elkészített ételeket a tanulók étkeztetésében nem használhatták fel” – hívták fel a figyelmet. Náluk mindenesetre nem panaszkodtak a szülők, nem érkeztek bejelentések.

A tankerület álláspontjával szemben korábbi cikkünkben Nahalka István oktatáskutató nem helyeselte, hogy ezt a paraszti világban természetes eseményt ilyen módon tálalják egy városi iskolában. „Általában amellett vagyunk, hogy a diákokat meg kell ismertetni a világ dolgaival, de szükség van egyfajta fokozatosságra”, egy városi iskola udvarán, hirtelen ilyet mutatni nekik nem szabad” – vélte, ugyanis az a gyerekek számára sokkoló lehet.

A leölése máshol, csak a darabolás az iskolában (képünk illusztráció)
Fülöp Máté

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!