Földes Márton
Földes Márton
Tetszett a cikk?

Miközben továbbra is érvényes a nemzetközi elfogatóparancs Benjamin Netanjahu ellen, az izraeli miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Tiszteletbeli Polgára lett pénteken. Vele együtt eddig öten kapták meg ezt az elismerést.

Fel sem merült a Nemzetközi Büntetőbíróságból éppen kilépő magyar kormányban, hogy letartóztassák a Budapestre látogató Benjamin Netanjahut, és még egyetemi díszpolgári címet is kap a háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel gyanúsított izraeli miniszterelnök.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől (NKE) az Egyetem Tiszteletbeli Polgára (civis universitatis honoris causa) címet kapta meg a politikus pénteken, az egyetem rektorától, Deli Gergelytől.

Tele van a világsajtó Magyarország kilépésével a Nemzetközi Büntetőbíróságból

A kormány döntését néhány órával az után jelentették be, hogy Budapestre érkezett Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, akit őrizetbe kellett volna venni. Orbán Viktor azonban már hónapokkal ezelőtt közölte, hogy nem veszik figyelembe a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát.

Ez az elismerés 2022 óta van benne az NKE címadományozási szabályzatában. Eszerint „a világviszonylatban is a legelismertebbek közé tartozó, a közigazgatás, rend- és honvédelem, illetve a közélet területén kiváló és példaértékű gyakorlati eredményeket elért, hazai és nem magyar állampolgárságú szakemberek” jutalmazhatóak tiszteletbeli polgári címmel. A rektornál lehet kezdeményezni az adományozást, amelyről a szenátus dönt. Egy évben legfeljebb két alkalommal lehet kiosztani a címet, aminek a viselésének joga határozatlan időre illeti meg annak birtokosát.

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.

Az NKE eddig négy díszpolgárt tudhatott soraiban:

Khalid Al Mawali, ománi politikus és vállalkozó, aki az ománi társadalom fejlődéséért, a közszolgálat iránti elkötelezettségéért, valamint Magyarország és az Ománi Szultanátus közötti kapcsolatok erősítéséért kapott egyetemi díszpolgári címet.

Nadia Murad iraki születésű, Németországban élő emberi jogi aktivista, akit 2014-ben, az Iszlám Állam által elkövetett jazidi népirtás idején elrabolták szülővárosából, majd szexrabszolgaként tartották fogva. Kiszabadulása után emberi jogi civil szervezetet alapított, majd 2018-ban kapott Nobel-békedíjat a szexuális erőszak háborúk és fegyveres konfliktusok fegyvereként való alkalmazásának megszüntetése érdekében tett, továbbá a népirtás és a szexuális erőszak túlélőiért végzett elkötelezett érdekvédő munkájáért. Az NKE díszpolgári címét is ezért kapta, illetve a vallásszabadság mellett való kiállásáért.

Andrés Pastrana Arango, Kolumbia egykori elnöke a drogkartellek és szervezett bűnözés ellen harcolt. Jelenleg a Kereszténydemokrata Internacionálé elnökeként a hazáját sújtó korrupció és gerillaháborúk elleni küzdelme, valamint elkötelezett békepártiként kifejtett munkássága, Kolumbia államigazgatásának megerősítése iránti elismeréseképpen kapott kinevezést az egyetemtől.

Idén február végén Andrzej Duda leköszönő lengyel elnök is megkapta a címet, azonban az ő valamiért nem szerepel három társa mellett tiszteletbeli polgárként az NKE weboldalán, csupán egy eldugott szenátusi határozat emlékeztet erre, valamint a HVG akkori híre. Duda 2015-ben és 2020-ban is a Fidesszel egykor szövetségben álló, majd az orosz–ukrán háború miatt eltávolodó Jog és Igazságosság (PiS) színeiben lett köztársasági elnök, ám nem vállalhatott harmadik ciklust, ahogy a pártja is elvesztette a parlamenti választásokat. Vigaszdíjként díszpolgár lett az NKE-n, ám a hivatkozott határozat nem tartalmaz ehhez kapcsolódó indoklást.

A nemzetközi diplomáciában teljesen bevett gyakorlat a partnerországok politikusainak tiszteletbeli címet adományozni egyetemeken. Magyarországon legutóbb az kavart nagyobb port, hogy a Debreceni Egyetem 2017-ben pont Vlagyimir Putyin orosz elnököt találta meg egy díszpolgári címmel. Igaz, ezt azóta visszavonták, pontosabban hangsúlyozták, hogy Putyin igazából sosem volt rendes díszpolgár, mivel annak idején nem vette át nyilvános ünnepélyes ülésen a kitüntetését.

Bombák és normák: van, amikor egy kórházat is jogszerű lerombolni a háborúban

A Hamász támadása minden elemében egyértelműen sértette a nemzetközi jogot, Izrael ellencsapásának megítélése attól is függhet, miként tekintünk a konfliktusra, az írott és íratlan szabályokra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!