szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ellenzék nem tud teljes koordinációt összehozni, és nem is akarhat. Ugyanakkor a Fidesz kikapott már e nélkül is időközi választáson. Egy összeellenzéki kormánykoalíció öngyilkosság lenne.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Túl kockázatos a teljes ellenzéki koordináció, sokat lehet rajta veszíteni, hiszen nem tudni, a baloldali szavazók milyen arányban szavaznának át a jobboldalra és viszont, mondja Török Gábor a Magyar Narancsnak. Inkább törekednek a pártok kisebb, de reális célokra, ahol kisebb a kockázat. Ugyanakkor arra is láttunk példát helyközi választásokon, hogy az ellenzék koordináció, egy ellenzéki jelölt nélkül is le tudta győzni a Fideszt.

Az MSZP-nek nincs sok mozgástere a koordinációra, mert elveszti a kampánytámogatását, és nem kockáztathatja a MSZP-P-s közös lista 10 százalékos bejutási küszöbét sem a túlzott feloldódással. Az LMP távlati céljai fontosabbnak tűnnek, mint egy különutasság feladása miatti jobb parlamenti eredmény. Török szerint a Fidesz nem irányít kézi vezérléssel MSZP-s politikusokat. A kormány kommunikációja viszont furcsa, kapkodó lett Hódmezővásárhely után – nem világos, hogy Lázár Jánosnak miért kellett lemennie Németh Szilárdba. Ha az ellenzéki erők többséget szereznének együtt, a szivárványkoalíciójuk Török szerint olyan bizonytalan alapokon állna, ami horror- és kamikázekoalícióba fordulna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!