szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harminc egyéni körzetet nyerhet az ellenzék a Republikon mandátumbecslése szerint, további 21 körzetben szoros az eredmény, így a Fidesz akár az abszolút többségét is elveszítheti.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

A Republikon Intézet legfrissebb mandátumbecslése szerint a Fidesz abszolút többségére lehet számítani a vasárnapi választások után. Becslése szerint a Fidesz 113, az MSZP-Párbeszéd 33, a Jobbik 29, a DK 13, az LMP 7, az Együtt pedig 2 mandátumot szerezhet. A pártok jelöltjei mellett két függetlenként induló, de a baloldali pártok által támogatott jelölt bejutására is számítani lehet. Azt látták az intézetnél, hogy annak ellenére, hogy a Jobbik a második legnépszerűbb párt, az egyéni választókerületek alakulása miatt az MSZP-Párbeszéd szövetség összességében több mandátumot szerezhet, mint a Jobbik.

Republikon Intézet

Az általuk becsült támogatottságok mellett tehát 30 egyéni választókerületet nyerne ellenzéki jelölt, ugyanakkor van további 21 olyan választókerület, ahol 5 százalékpontnál kisebb a különbség a győztes kormánypárti, illetve a második helyezett ellenzéki jelölt között, e kerületek elvesztése pedig egyben az abszolút többség elvesztését jelentené a Fidesz számára.

  • Az említett 30 körzetből 16-ban az MSZP-Párbeszéd által támogatott jelölt tudná megverni a Fidesz jelöltjét. Ezek jellemzően Budapesten, Pest megyében (például Szigetszentmiklós, Érd), illetve nagyvárosokban (például Pécs, Szeged, Miskolc) található kerületek. Mandátumbecslésük szerint a Demokratikus Koalíció jelöltjei 4 fővárosi választókerületben számíthatnak győzelemre.
  • A visszalépéseknek köszönhetően az LMP kettő választókerületben tudna mandátumhoz jutni: Szél Bernadett Budakeszin, valamint Csárdi Antal a Belvárosban. Szintén a visszalépések miatt van komoly esélye a győzelemre az Együtt által jelölt Szabó Szabolcsnak Csepelen, valamint Vajda Zoltánnak a 16. kerületben.
  • A Jobbik az ország keleti részében elhelyezkedő választókerületekben számíthat egyéni győzelmekre, két Heves megyében található választókerületben (amiből az egyik Vona Gábor körzete), Miskolcon, valamint Törökszentmiklóson. A független jelöltek közül Mellár Tamás Pécsen, Kész Zoltán pedig Veszprémben győzheti le a kormánypárt jelöltét.

Az alábbi táblázatban összefoglalták, mely egyéni választókerületekben lehet ellenzéki győzelemre számítani. A táblázatban nem szereplő választókerületekben a Fidesz győzelme várható a Republikon szerint:

Republikon Intézet

A Republikon mandátumbecslésének alapja az intézet pártok támogatottságára vonatkozó szakmai becslése. „Mivel szinte teljes szakmai konszenzus van abban, hogy a közvélemény-kutatók felülmérik a Fidesz támogatottságát, valamint a kampányból is arra következtethetünk, hogy a Fidesz rosszabbul szerepel majd a választásokon, mint 2014-ben, a kutatások alapján elkészítettünk egy 65 százalék feletti részvétel esetén érvényes szakmai becslést a pártok támogatottságára. A szakmai becslés alapja természetesen a mért pártpreferencia, de kalkulálunk az egyes pártok alul-, illetve felülmérésével is, valamint a jelenleg még bizonytalan, de aktív szavazók preferenciáival is” – írják.

Ezek alapján a Republikon szakmai becslése a következő:

  • Fidesz-KDNP: 41 százalék
  • Jobbik: 21 százalék
  • MSZP-P: 19 százalék
  • LMP: 6 százalék
  • DK: 6 százalék
  • Momentum: 3 százalék
  • Együtt: 2 százalék

Korábban ismertettük a Publicus Intézet felmérését is, illetve lapunk megbízásából a Medián is kutatott, ők kétharmados Fidesz-győzelmet mértek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!