Megszólalt az ELTE a megszűnő történeti tanszékről

Az ELTE BTK közleménye szerint több tanszéket is átalakítanak, de a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék nem szűnne meg csak úgy.

  • hvg.hu hvg.hu
Megszólalt az ELTE a megszűnő történeti tanszékről

Közleményt adott ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara a történeti tanszékek átszervezéséről, miután a múlt héten kiderült, hogy megszűnik az egyetemen a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék.

Az egyetem azt írja, az ELTE BTK-nak a költségvetési helyzetének konszolidálása, vagyis a spórolás mellett az is a célja, hogy kialakítsanak egy, a megváltozott hallgatói igényekre, hallgatói összetételre és a munkaerőpiaci helyzetre jobban reflektáló képzésszerkezetet, ezért hajtanak végre egy Intézkedési Tervet.

A közlemény szerint a reformokon már idén júliustól dolgoznak, és nem csak a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszéket érintenék a változások.

A Történeti Intézet tizenegy tanszékéből hat tanszék nem a jelenlegi állapotában, hanem a fenti célok szerint kialakított új formációkban, azaz négy új tanszékként fog tovább működni

– áll a közleményben, amelyben azt írják, a megváltozott hallgatói igények miatt kialakult aránytalanságok miatt is szükség van az átszervezésekre, például azért, mert a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék MA-specializációja iránti érdeklődés folyamatosan csökkent az elmúlt években, az idén pedig már csak egy hallgató kezdte el ezt a képzést, miközben továbbra is nyolc oktató dolgozik a tanszéken, akik amúgy is más tanszékekre tanítanak át.

Az egyetem közleménye szerint a jelenlegi terv szerint a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék nem beolvadna a Művelődéstörténeti Tanszékbe, hanem a kettő fuzionálna, és így létrejönne egy Interdiszciplináris Gazdaság-, Társadalom- és Kultúrtörténeti Tanszék, bár a végleges elnevezésről később születik majd döntés. Hozzátették, hogy viszont egyik tanszék sem tartja meg a teljes, eredeti oktatógardáját.

"Mint a tervezett elnevezés is mutatja, ez a változtatás nem jelenti a gazdaság- és társadalomtörténeti műhely megszűnését. Az ilyen tematikájú tárgyak száma nem csökken, a gazdaság- és társadalomtörténeti doktori képzés szintén változatlan feltételekkel működik tovább. A javasolt átalakítás sem oktatói elbocsátással, sem már meghirdetett képzés megszűnésével nem jár. A gazdaság- és társadalomtörténeti műhely a Történeti Intézet egyik fontos tudományos és utánpótlás-nevelő központja, amelynek fennmaradását és további működését éppen ez a kényszerű összevonás tudja biztosítani" – teszik hozzá.

A közlemény szerint viszont ez egyelőre csak egy terv, konkrét időpont sincs kitűzve, de az átalakításra vonatkozó javaslatot a Történeti Intézet Tanácsa egyébként ellenszavazat nélkül megszavazta, a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék vezetőjével együtt.

Úgy tudjuk, hogy a Gazdaság- és Társadalomtörténeti Tanszék átszervezése mellett napirenden van például az eddig külön működő magyar és egyetemes tanszékek összevonásával egy egységes középkor, illetve kora újkor történeti tanszék létrehozása is.

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.