szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Népszavának nyilatkozó alkotmányjogász szerint két jogelv is sérülhetett a módosítás elfogadásakor.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

A héten a kormánypárti többség megszavazta a rabszolgatörvény néven elhíresült módosítást. A párbeszédes Tordai Bence szerint a kormány az eddigi legnagyobb törvénysértést követte el azzal, hogy kártya nélkül is voksoltak.

A Népszavának nyilatkozó alkotmányjogász szerint sem volt minden rendben a szerdai szavazáskor, szerinte két nagyon fontos jogelv is sérülhetett. Az egyik az ellenzék tisztességes eljáráshoz való joga és a parlamenti szavazás esetén a voksokat leadók egyértelmű beazonosíthatóságának követelménye – mondta Lövétei István.

Az alkotmányjogász arról is beszélt, ha valóban irreálisan kevés időt – vagy éppen semennyit sem – adott a kormánypárt az Igazságügyi Bizottság ellenzéki tagjainak, akkor megfosztották őket attól a joguktól, hogy felkészülhessenek az ülésre.

Lövétei szerint kétséges az is, kizárható volt-e, hogy valaki más nevében szavazzon, biztosan megvalósult-e a résztvevők beazonosíthatósága. A törvény elfogadása után az ellenzék szerinte ezek miatt az Alkotmánybírósághoz fordulhat.

A lapnak nyilatkozó, parlamenti ülések levezetésében rutinnal rendelkező forrás viszont azt mondta, nehéz lenne a fentiekre hivatkozva jogi úton megtámadni a szavazást, mert a vonatkozó szabályok nem teljesen egyértelműek. Abban viszont egyetértett az alkotmányjogásszal, hogy szabálytalanul hívták össze az Igazságügyi Bizottságot, így pedig szerdai ülés eleve szabálytalan volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!