szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Stádium 28 Kör tagjai attól tartanak, hogy a tervezett átalakítás során megszűnik az akadémia autonómiája, a kutatók pedig elmennek.

Levélben tiltakozik a 65 tagú Stádium 28 Kör a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóintézetének és felépítésének átalakítása ellen. Az MTA kutatói által alapított szervezet súlyos aggodalmát fejezi ki amiatt a tavaly decemberi fejlemény miatt, hogy az akadémia kutatóintézetei csak a 2019-es év első negyedévére szükséges alapfinanszírozást kapják meg, és az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) csak a munkabéreket fedező részt biztosítja, a dologi költségeket az intézetek tartalékaiból (amennyiben van ilyen) kell fedezni. Az akadémikusok köre szerint ez ellehetetleníti az intézetek működését.

Ahogy beszámoltunk róla, az ITM minisztere, Palkovics László tavaly nyáron javaslatot tett a kutatóintézeti hálózat és az MTA működésének átalakítására, később pedig a minisztérium keretébe csoportosították át a kutatóintézetek működését biztosító büdzsét, ám a Stádium 28 Kör szerint azóta sem derült ki, hogy pontosan mi a célja az átcsoportosításnak.

Az akadémikusok köre szerint kérdéses, hogy a tervezett átalakítás figyelembe veszi-e az MTA alaptörvényben biztosított autonómiáját és az akadémia nemzetközi elismertségét, és úgy vélik, fennáll annak a veszélye, hogy az intézeti szerkezet és a finanszírozás bizonytalan helyzete a kutatók elbizonytalanodását, esetleges elvándorlását idézheti elő.

A Stádium 28 Kör ezért tiltakozását fejezi ki, mivel a jelenlegi helyzetet jogilag aggályosnak, tudománypolitikailag és etikailag elfogadhatatlannak tartják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Újra kibabrál a kormány az MTA-val?

Élethosszig tartó, 2019-ben havi 130 ezer forintos alkotói járadékot kaphatnak a 65 éven felüli Széchenyi- és Kossuth-díjasok, amit az MTA-nak kell megfizetni és folyósítania, ám MTA-tagok nem kaphatják meg.