Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Az intézmény a honlapján tette közzé a válaszait a lap kérdéseire.
A honlapján válaszolt a Magyar Hírlap kérdéseire a Magyar Tudományos Akadémia (MTA), miután a jobboldali lap arról írt cikket, hogy nem kaptak választ az intézménytől.
A téma továbbra is az MTA finanszírozása, miután tavaly kiderült, hogy az akadémia első negyedéves költségvetésének egy részét elvonja a kormány. Az MTA múlt heti közleménye szerint akár futó kutatási programok is leállhatnak, ha a minisztérium továbbra sem szabadítja fel az első negyedévi költségvetésüket, de a minisztérium szerint van elég pénze az MTA-nak így is. Az MTA-nál egyébként megkezdődött a kutatóintézetek átvilágítása, elvileg csak ezután kellene döntést hozni az intézmény esetleges átalakításáról, a minisztérium azonban nem kíván addig pénzt adni az MTA-nak, amíg az átvilágítás nem fejeződik be.
A Magyar Hírlap hétfőn arról írt cikket, hogy hiába kérdeztek rá az MTA-nál a gazdálkodására, az intézmény nem válaszolt, állítólag azért, mert a lap nem közölte egy ott megjelent korábbi interjúra az MTA reagálását.
A január eleji interjúban Böröcz László fideszes képviselő többek között arról beszélt, hogy az Akadémiánál "eddig sok esetben ellenőrizetlenül rendelkeztek a források felett", az MTA ezzel kapcsolatban pedig egy olyan közleményt küldött a Magyar Hírlapnak, amelyben ezt megalapozatlannak nevezik, hozzátéve, hogy a képviselő nem ismeri az MTA tevékenységének szakmai és gazdasági rendszerét, és hogy azt az Állami Számvevőszék amúgy is évente ellenőrzi, de hibát nem talált.
A Magyar Hírlap azt írta, "olvasói hozzászólásként" kezelték az intézmény reakcióját az interjúra.
Az MTA mindenesetre most a honlapján válaszolt a lap kérdéseire, amely továbbra is az intézmény gazdálkodását firtatta. A válaszokból az derül ki, hogy
A válaszokban kitérnek arra is, hogy bár az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) javaslata szerint egyéb forrásokat kellene átcsoportosítania a dologi kiadásokra, ezt visszautasítják:
Az MTA visszautasít minden olyan törekvést, ami a jogbiztonság mellőzésével az MTA vagyonának felélésére irányul. Sem a kutatóintézetek jövőjével, sem a majdani finanszírozási rendszerrel kapcsolatban az MTA semmilyen konkrét tervet nem kapott. Az ismeretlen finanszírozási jövő hatalmas kockázatot rejt magában. Ezért minden olyan lépés, amelyet az ITM a források tulajdonosaként javasolt, vállalhatatlan kockázatot jelent a számunkra.
Hozzáteszik, a kutatóközpontok év végi maradványai egyébként is kötelezettségvállalással terheltek, az intézeti költségvetési maradvány összege pedig nem a működtetést szolgálja, célzott felhasználása miatt minden intézménynek elszámolási kötelezettsége van a támogatóval szemben.
Kérdésre kitérnek arra is, hogy
az ITM-nek nem vállalása, hanem törvényben rögzített kötelezettsége a kutatóhálózat működtetésének finanszírozása. A kutatóhálózat működtetésének teljes forrását az ITM fejezetében helyezték el, így értelmezhetetlen a kérdés azon része, hogy az MTA "nem teljesíti a maga részét". Ilyen rész nincs.
Az összes kérdés-választ az Akadémia honlapján lehet elolvasni.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.