szerző:
Tetszett a cikk?

Így többé nem a "leplezetlenül politikai érdekeket szolgáló" ügyészség irányít, hanem a bíróság, és kiderülhet, van-e magyar jogállam – így kommentálta Czeglédy Csaba az ügyészség hétfői bejelentését, hogy végre elkészült a vádirat ellene és 20 társa ellen.

"Számítottunk rá, hogy a héten meglesz a vádemelés, mert nagy volt a csend az elmúlt hetekben, több nyomozati irat már nem érkezett. Azt gondolom, jó, hogy végre megvan a vádemelés, mert így már nem a törvényeket ebben az ügyben is két lábbal tipró, leplezetlenül politikai érdekeket szolgáló ügyészség a rendelkezési jogkör gyakorlója, hanem a bíróság" – kommentálta a hétfőn reggel bejelentett vádemelést Czeglédy, miután a hvg.hu-tól értesült az ügyészség lépéséről.

"A Csongrád Megyei Főügyészség utolsó húzása az volt, hogy gyáva módon megakadályozták, hogy műszeres vallomásellenőrzéssel, vagyis poligráffal ki legyek hallgatva. Hiába indítványoztuk ezt is egy hónapja, még csak el sem utasították. Nekem nem lett volna félnivalóm attól, hogy így hallgassanak ki" – mondta a baloldali politikus-jogász, hozzátéve, hogy a költségvetési csalási ügyben érdemben – akkor is saját kezdeményezésére – 2017 októberében hallgatták ki utoljára, azóta pedig már kétszer módosították a gyanúsítást.

"Ki fog derülni"

"Mivel nem követtem el bűncselekményt, és a munkatársaim sem, így emelt fővel állok a bírósági tárgyalások elé. Sok minden ki fog derülni arról, hogyan szenvedett csorbát a magyar jogállam az elmúlt években" – jelentette ki.

A Csongrád Megyei Főügyészség hétfőn reggel jelentette be honlapján, hogy elkészült a vádirat Czeglédy Csaba és 20 társa ellen. A vád szerint „Czeglédy mint a szombathelyi székhelyű Humán Operátor Zrt. igazgatóságának elnöke és tényleges ügyvezetője a 2011. évtől kezdődően egy olyan bűnszervezetet hozott létre, amelynek célja a döntően diákmunkaerő-közvetítéssel foglalkozó részvénytársaság adófizetési kötelezettségének csökkentése általános forgalmi adó adónemben, valamint a diákmunkához kapcsolódó más közterhek, így a személyi jövedelemadó megfizetése alóli mentesülés volt.”

Az ügyészség szerint Czeglédy a bűnszervezet egy részét közvetlenül, míg más részét közvetítőkön keresztül irányította, az iskolaszövetkezetek elnöki tisztségét betöltő strómanoktól át egészen a Humán Operátor Zrt. alkalmazásában álló vagy a részvénytársaságban más vezetői tisztséget betöltő vádlottakig.

Számlázási láncot hoztak létre a vád szerint

Az általa irányított bűnszervezet működése során több Magyarországon működő multinacionális vállalatnak, illetőleg vállalkozásnak közvetített diákmunkaerőt 2011 és 2017 között. „Az ehhez kapcsolódó közterhek megfizetésének elkerülése céljából Czeglédy iránymutatásai alapján létrehoztak egy olyan számlázási láncolatot, amelynek alsó szintjén iskolaszövetkezetek, középső szintjén ténylegesen gazdasági tevékenységet nem, csak átszámlázást végző gazdasági társaságok, míg a legfelső szintjén a Humán Operátor Zrt. állt. A bűnszervezet által folytatott módszer szerint a döntően diákmunka közvetítéshez kapcsolódóan az általános forgalmi adót az iskolaszövetkezetek az egyes esetekben bevallották az adó megfizetésének szándéka nélkül, más esetekben az ezzel kapcsolatos bevallási kötelezettségüknek sem tettek eleget. Ugyanígy jártak el az iskolaszövetkezetek a diákok foglalkoztatása után járó más közterhek, így jellemzően a személyi jövedelemadóval kapcsolatos adóbevallási és adófizetési kötelezettség teljesítése során is.”

Hogy mivel vádolja az ügyészség pontosan Czeglédyt, arról itt olvashat tovább. És ahogy múlt héten megírtuk, Czeglédy megelőzve a vádhatóságot ellentámadást indított: megvádolta az ellene eljáró ügyészt, több bíróság passzolta az ügyet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!