szerző:
Tetszett a cikk?

A Kúria a kormányhivatalnak adott igazat és kimondta, hogy az önkormányzat nem ítélhette meg, gyűlöletkeltő-e a plakát vagy sem.

A Fővárosi Kormányhivatal panaszára a Kúria megsemmisítette a kispesti önkormányzat 2017 végi rendeletét, amelyre hivatkozva a kerületben eltávolították a Soros Györgyöt ábrázoló kormányplakátokat.

A szocialista polgármester vezette, baloldali többségű XIX. kerületi képviselőtestület akkor a következőket mondta ki: "A közterületen csak olyan tartalommal helyezhető el plakát, amely nem tartalmaz semmilyen hátrányos megkülönböztetést, különösen népek, nemzetiségek, etnikumok, nemek, korosztályok közötti, illetve szexuális hovatartozás, vallási kötődés vagy fogyatékossággal élőkkel kapcsolatos diszkriminációt, illetve nem támogathat ilyen nézeteket. Nem lehet alkalmas gyűlöletkeltésre, illetve nem buzdíthat olyan magatartásra, amely magánszemélyekkel szembeni különbségtételre irányul."

Az önkormányzati rendelet indoklása szerint "a kerületben élők fizikai, szellemi, érzelmi vagy erkölcsi fejlődésének kedvezőtlen befolyásolására alkalmas társadalmi célú üzenetek országszerte egyre gyakrabban jelennek meg a közterületről látható hirdetőberendezéseken", ezért kellett lépniük. Ennek alapján leszedték a kormányhirdetéseket.

A kerületi Fidesz tiltakozott, majd a kormányhivatal is úgy vélte, hogy a rendelet törvénysértő, mert tartalmi alapon tesz különbséget plakátok között, amire az önkormányzatnak nincs joga, és a rendelet sérti a véleménynyilvánítási szabadságot is.

A Kúria a csütörtöki Magyar Közlönyben közzétett határozatában egyetértett a kormányhivatal kifogásával és kimondta:

az önkormányzati törvény csak a helyi tulajdonban álló közterületek használatára vonatkozó szabályok és díjak megállapítására ad felhatalmazást, amely nem terjed ki a közterületen szabályosan elhelyezett berendezéseken megjelenített üzenetek tartalmi vizsgálatára.

Azzal, hogy az önkormányzat a plakátok kihelyezését tartalmi indokok alapján korlátozta, a Kúria szerint túlterjeszkedett a feladat- és hatáskörén. Azt, hogy mi számít gyűlöletkeltésnek, amúgyis csak bíróság döntheti el, nem egy kerületi munkabizottság vagy a polgármester. A Kúria szerint az sem volt világos, hogy a rendelet mit tekint plakátnak. 

Az önkormányzati jogszabályt ezért visszamenőleges hatállyal megsemmisítették.

Ennek gyakorlati jelentősége egy év után természetesen nincs, hiszen az akkori hirdetményeket amúgyis rég leszedték volna, de figyelmeztetés az ellenzéki többségű helyi képviselőtestület számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!