szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az innovációs miniszter a kritikákkal szemben gyakran hivatkozott arra, hogy a nagy nevű német Max Planck Társaság is úgy működik, ahogy az MTA fog az átalakítás után. Ehhez képest a német társaság 7 további intézménnyel közös levélben állt ki amellett, hogy az MTA átalakítása veszélybe sodorja az intézmény jövőjét.

Nyolc nagy tekintélyű német tudományos intézmény írt levelet Palkovics László innovációs miniszternek, írja az Index, amelynek a levél a birtokába került.

Palkovics mindig előszeretettel hivatkozott egyebek mellett a német Max Planck Társaságra, amely szerinte ugyanabban az alapítványi modellben működik, amilyet az MTA-nak is szánnak. Ehhez képest meglepő fejlemény lehet, hogy a levél aláírói között éppen ez a német intézmény is szerepel.

A levélben az áll: aggódnak az MTA átalakítása miatt, szerintük a folyamat veszélyezteti az intézmény függetlenségét, ezért kiállnak az MTA vezetése mellett.

Azt is megemlítik, sok német intézménnyel működik együtt sikeresen az MTA, és ezek a sikerek félő, hogy veszélybe kerülnek, hogyha az akadémia autonómiája már nem terjed ki a szervezeti és pénzügyi szuverenitásra. A levelet író intézmények szerint ezért az MTA versenyképessége és nemzetközi együttműködési potenciálja is jelentősen romolhat majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!