szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gyengült az Európai Néppárt, a szocialisták is kevesebben lesznek, mint eddig voltak, mégsem sikerült az áttörés a bevándorlásellenes populistáknak az Európai Parlamentben. Igaz, győztek Olaszországban és Macronékat is kínos helyzetbe hozta Le Pen pártja, de eközben a liberálisok és a zöldek is erősödtek, így ők lehetnek a királycsinálók. Írásunkban nyomon követheti az eredmények alakulását, és az első reakciókat is.

Most érkezett

Máltán tényleg legyőzhették a Fideszt

Az este 6 órás becsült eredmények szerint Máltán a szavazatok 55 százalékát szerezte meg a balközép Munkáspárt (PL). A jó szereplés nem különösebb meglepetés, a párt az eddigi összes EP-választáson 50 százalék körüli eredményt ért el.

Nagyon úgy tűnik, hogy a PL most először a hat képviselői helyből nem hármat, hanem négyet is megszerzett. Ráadásul a Fideszt is legyőzte abban az összeurópai versengésben, hogy mely párt szerzi meg az egy országban leadott szavazatok legnagyobb hányadát.

A maradék két mandátumot a Nemzeti Párt szerezte meg, 37 százalékos eredménnyel. Ők az Európai Néppártot erősíthetik képviselőikkel.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

A kormányfő örülhet Írországban

Leo Varadkar kormányfő pártja, a liberális-konzervatív Fine Gael szerezte a legtöbb mandátumot Írországban a becsült adatok szerint. A Fine Gael a szavazatok 29 százalékát szerezte meg, ez kényelmes előny a Fianna Fáil liberális párt 15 százalékához képest. A zöldek szintén 15 százalékot értek el az első becslések alapján.

Leo Varadkar

Elemzők a Fine Gael sikerét (2014-ben 22,8 százalékot ért el a párt) a Brexithez kötik: Varadkar következetesen képviselte az ország érdekeit a tárgyalások során.

Ciprus: kettő a konzervatívoknak, kettő a kommunistáknak

Ciprus összesen hat képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe, az előzetes eredmények szerint ez a bravúr összesen négy pártnak sikerült. A legjobban a jelenleg is kormányzó kereszténydemokrata-konzervatív tömörülés, a DISY járt, ők a szavazatok 31,8 százalékát tudták begyűjteni, ezzel két képviselőt küldenek, minden valószínűség szerint az Európai Néppártba. Huszonhat százalékos eredményével szintén két mandátum jutott a marxista Progresszív Munkáspártnak, ők az európai baloldal képviselőcsoportjába ülnek majd. A kommunistáké egyébként a második legnépszerűbb párt a szigetországban.

Rajtuk kívül 1-1 képviselői helyet szerzett a görög nacionalista Demokrata Párt (DIKO) és a szociáldemokrata EDEK, mindketten a szociáldemokrata frakció tagjai lesznek.

Strache bukott, Kurz nyert: itt vannak az ausztriai eredmények

Az ausztriai eredmények már hat után megérkeztek, itt elemeztük az első adatokat:

Kurz pártja nagyot nyerhetett Ausztriában

Timmermans pártja tényleg nyert, a szélsőségesek hoppon maradtak Hollandiában

Csütörtökön már kiderült, hogy meglepetésre a Frans Timmermans európai bizottsági alelnök által vezetett szociáldemokrata PvdA szerezte meg a legtöbb mandátumot a hollandiai EP-választáson. A negyed hétkor közzétett előzetes eredmények szerint a párt a voksok 18,1 százalékával 5 mandátumot szerzett, míg a jobbközép Kereszténydemokrata Tömörülés és a konzervatív-liberális kormánypárt, a VVD is 4-4 képviselői helyet kaphat.

Frans Timmermans 2019 május 25-én Bécsben

Az utolsó közvélemény-kutatások a VVD győzelmét és a szélsőjobboldali FvD előretörését jósolták, de az utóbbinak végül csak három helyet sikerült megszereznie. A prognózisok abban viszont nem tévedtek, hogy az Orbán Viktor csodálója, Geert Wilders által vezetett Szabadságpárt minden korábbinál rosszabb eredményt ért el. Amíg a 2006-ban alapított párt a három évvel később rendezett EP-választáson még a szavazatok 17 százalékát szerezte meg, az újabb exit poll szerint is mindössze 4,1 százalékot. A Szabadságpárt az egyike azoknak a pártoknak, amelyekkel Matteo Salvini olasz belügyminiszter megalapítaná szélsőjobboldali frakcióját az Európai Parlamentben, az Ipsos felmérése szerint ehhez Wildersék mindössze egy képviselővel tudnak hozzájárulni.

A holland EP-mandátumokon egyébként összesen 10 párt osztozik majd.

Merkelék nyertek Németországban, mégsem örülhetnek

A szavazatok 27,5-28 százalékát szerezhette meg Németországban a CDU/CSU az első exit pollok szerint. Ez 27 képviselői helyet jelent, ami 7 hellyel kevesebb az öt évvel ezelőttinél, az arányokat nézve 10 százalékot veszített Angela Merkel kancellár és Manfred Weber EPP-csúcsjelölt pártja. Ennél is nagyobbat buktak a szocdemek, az SPD 27 helyett mindössze 15 mandátumot szerezhetett meg.

A második helyre a Zöldek jöhettek be, 20,5 százalékkal, ami 20 helyet jelent, az EU-ellenes AfD pedig 11 mandátumot szerezhetett. A baloldali Linke, a liberális FDP 5-5 helyre számíthat, míg a többi párt még 11 helyre.

 

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!