szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyon sokan ellenzik, hogy az Európai Néppárt lemondjon a bizottság elnöki posztjáról a szocialista Frans Timmermans javára más tisztségekért cserébe.

Este 6-kor kellett volna elkezdődnie a legfontosabb uniós tisztségek elosztására összehívott uniós csúcsnak, de az indulást többször elhalasztották, először azért, mert a Néppárt miniszterelnökeinek előzetes találkozója elhúzódott.

Nagyon valószínű, hogy nem sikerül összehozni a szükséges egyetértést (a Néppárton belül sem) ahhoz, hogy többséget sikerüljön kovácsolni a kompromisszum mögé, aminek értelmében a szocialista Frans Timmermans kapná az Európai Bizottság elnökének posztját, cserébe a konzervatívok más pozíciókat vihetnének el. A kompromisszumot nyíltan ellenezték a visegrádi országok miniszterelnökei, Orbán Viktor (bár a Fidesz tagságát felfüggesztették, így saját bevallása szerint sincs beleszólása a szövetség döntéseibe) levelet írt Joseph Daulnak, az Európai Néppárt elnökének. Elégedetlenségének adott hangot Leo Varadkar ír kormányfő, Antonio Tajani, az Európai Parlament jelenlegi elnöke pedig azt mondta: "Ha lesz Spitzenkandidat [közös, megállapodásos jelölt] a bizottság elnöki posztjára, a Néppárt nyerte meg a[z Európai Parlamenti] választást. Ez nem a szocialisták ellen szól, nem Timmermans ellen. Ő jó ember." A német konzervatívok közt is sokan akadnak, akik nem akarnak lemondani arról, hogy néppárti legyen a bizottság következő elnöke.

A Politico.eu szerint a Néppárt tagpártjai "fellázadtak" a Timmermans-kompromisszum ellen, ami állítólag az oszakai G20-csúcson merült fel az ott részt vevő, nagy uniós tagállamok közt. A háttérben komoly alkudozás kezdődött arról, ki lehetne a többség számára elfogadható kompromisszumos jelölt. Margrethe Vestager jelenlegi versenyjogi biztos és Michel Barnier brexit-ügyi főtárgyaló neve (újfent) felmerült.

A Politico több diplomáciai forrása szerint elképzelhetetlen, hogy megoldás szülessen a június 30-ai csúcson. Klaus Iohannis román elnök nyilvánosan azt valószínűsítette: ezúttal nem lesz "konkrét kimenetele" az egyezkedésnek.

A Bizottság elnökét a tagállamok kormányfőit tömörítő Európai Tanács jelöli – a jelöléshez a 28-ból 22 tagállam támogatása szükséges, melyek együtt az uniós lakosság legalább 60 százalékát képviselik. Ugyan a Néppárt szerepelt a legjobban az Európai Parlamenti választáson, messze nem szerzett többséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!