szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt években szerintük több olyan kihívással is találkoztak, amik veszélyt jelentettek a jogállamiságra.

A 2014 óta levont tanulságokra és az idén április óta lefolytatott részletes konzultációkra építve az Európai Bizottság szerdán úgy határozott, hogy intézkedéseket hoz az európai jogállamiság további megerősítése érdekében

– áll az EB közleményében.

Az elmúlt öt évben az Európai Bizottságnak számos olyan kihívással kellett szembenéznie az Európai Unióban, mely veszélyt jelentett a jogállamiságra – írták, hozzátéve, hogy az Európai Unió a jogállamiság iránti tiszteleten alapul. "Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a polgárok élhessenek az uniós jogszabályok által biztosított jogaikkal, a tagállamok pedig kölcsönös bizalommal viseltessenek egymás iránt".

Üzent Von der Leyen: Jogállamiságban nincs kompromisszum

Ursula von der Leyen német védelmi minisztert javasolták az Európai Unió állam- és kormányfői Jean-Claude Juncker utódjának. Most először az EU két legbefolyásosabb pozícióját két nő töltheti be. A huszonnyolcak a földrajzi, a politikai egyensúlyt is igyekeztek tiszteletben tartani, kelet-közép-európai mégsem került a négy legfontosabb pozícióba. Egyelőre.

A témában készített és szerdán közzétett Eurobarométer felmérés eredménye azt mutatja, hogy az európai polgárok több mint 80%-a nagy jelentőséget tulajdonít a jogállamiság tiszteletben tartásának, és úgy véli, hogy ezen a téren javulást kell elérni. A polgárok 89%-a szerint a jogállamiságot minden más uniós tagállamban is tiszteletben kell tartani. Az EB által kezdeményezett intézkedések három pillérbe rendeződnek. Céljuk, hogy

  • előmozdítsák a jogállamiság kultúrájának térnyerését,
  • megelőzzék a jogállamisággal kapcsolatos problémák kialakulását,
  • és hatásos választ adjanak azokra a helyzetekre, amikor sérül a jogállamiság.

A közleményben felidézik, hogy ugyancsak szerdán az Európai Bizottság úgy döntött, hogy következő szakaszába lépteti a Lengyelországgal szemben folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárást, azaz indokolással ellátott véleményt küld az országnak a lengyel bírákra vonatkozó új fegyelmi rendszerrel kapcsolatban. Az EB 2009. április 3-án indította el ezt a kötelezettségszegési eljárást azzal az indokkal, hogy az új fegyelmi rendszer aláássa a lengyel bírák függetlenségét, és nem biztosítja a bírák politikai befolyástól való védelméhez szükséges, az Európai Unió Bírósága által előírtaknak megfelelő garanciákat.

A lengyel hatóságoknak 2 hónap áll a rendelkezésükre, hogy meghozzák az indokolással ellátott véleménynek való megfeleléshez szükséges intézkedéseket. "Ha Lengyelország nem hoz megfelelő intézkedéseket, az EB úgy dönthet, hogy az Európai Unió Bírósága elé terjeszti az ügyet" – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!