szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az egészségügy helyzetéről és a kormányba vetett bizalomról akkor kell beszélni a főpolgármester szerint, “ha elmúlt a baj”.

“Mindenkinek van felelőssége a védekezésben és a járvány következményeinek enyhítésében, de a legnagyobb felelősség a kormányé” – értékelte az új koronavírus kapcsán kialakult helyzetet Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn, közösségi oldalán. Hozzátette: a felelősséghez felhatalmazás is kell. 

Erről Karácsony kijelentette: “támogatom, hogy a kormány meghosszabbíthassa az eddigi intézkedéseinek hatályát, és ha szükséges a járvány elleni védekezéshez, újabb, akár előre nem is látható rendkívüli intézkedéseket hozzon. Garanciák persze kellenek”.

Ezalatt a következőket érti: 

  • 90 napnál hosszabb időre nem szólhat a felhatalmazás csak akkor, ha az Országgyűlés igazolhatóan nem tud összeülni; 
  • a rendkívüli felhatalmazás rendkívüli, gyors alkotmánybírósági eljárást is megkövetel; illetve
  • a választási törvényeket, az Országgyűlés működését vagy a sajtó szabadságát nem érintheti a különleges jogrend.

Karácsony szerint az egészségügy helyzetéről és a kormányba vetett bizalomról akkor kell beszélni, “ha elmúlt a baj”.

A rendkívüli jogrendről szóló javaslatot múlt pénteken terjesztették az Országgyűlés elé. Ha ezt elfogadják, azzal az Országgyűlés jóváhagyja az eddigi kormányrendeleteket, és felhatalmazza a kormányt a veszélyhelyzet meghosszabbítására. A veszélyhelyzetben időközi választást és népszavazást nem lehet tartani. A javaslatot számos kritika érte, így például civilek szerint olyan felhatalmazást adna általa a parlament a kormánynak, amivel korlátlan ideig, bármilyen tárgykörben jogot alkothat. Tiltakozásként egy online petíció is indult, amit kevesebb mint 24 óra alatt több mint 50 ezren írtak alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!