szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen 722 felnőtt és 7 gyermek szorul kórházi kezelésre Magyarországon a koronavírus miatt. Az operatív törzs csütörtöki tájékoztatója.

Csütörtök reggel azt közölték, hogy:

  • újabb 8 magyar áldozata van a koronavírusnak, 73 beteg tesztje lett pozitív.
  • 142 halottja és 1652 diagnosztizált fertőzöttje van a koronavírus-járványnak Magyarországon.

Müller Cecília a friss számok ismertetésével kezdte. Több mint 38 ezer vizsgálatot végeztek már a laborokban, növekszik a gyógyultak száma is – emelte ki.

Az összes fertőzött 35 százaléka 70 évnél idősebb korosztályból kerül ki, 30 százalékuk 50-69 éves, 23 százalék 30-49 éves, 10 százalék a 15-29-es korosztályból kerül ki, mindössze 2 százalék 14 év alatti.

A kórházi kezeltekről azt mondta: 722 felnőttet, 7 gyermeket ápolnak kórházban. 60-an vannak lélegeztetőgépen.

A kórházi ágyak felszabadításáról Müller azt mondta, a cél az, hogy ha szükség lesz rá, mindenkinek jusson kórházi ágy és ellátás. De a járvány még nem robbant Magyarországon, nincsenek gócpontok. Az egyetlen góc a Pesti úti idősotthon – mondta.

11 idősotthonban vannak koronavírusos betegek. A legtöbb fertőzött a Pesti úti és Rózsa utcai otthonban van, ez utóbbi intézményben 80 fertőzöttről tudni. A többi intézményben 20, de inkább 10 alatti a fertőzésszám. Zajlik az idősotthonok vizsgálata, ami minden intézményre kiterjed, a fenntartótól függetlenül. Az idősotthonok lakóit úgy engedik vissza a kórházakból, ha két, egymástól 48 óra különbséggel elvégzett tesztje is negatív. Azonban ha valaki jó állapotot mutat, és az ágyra szüksége van a kórháznak, ennek hiányában is elengedhetik, azonban ekkor két hét karanténba kerül a kórházból elbocsátott beteg. Ennek betartása az intézmény felelőssége. Az elkülönítés vonatkozik azokra is, akik más betegség, sérülés miatt kerültek kórházba, majd onnan vissza a szociális intézménybe.

Müller előtt Kiss Róbert rendőr arról beszélt, hogy a 11 kiutasított irániból egy ember eltűnt, a hatóságok azonban elfogták, és őrizetbe vették. Beszámolt arról is, hogy Szombathelyen tömegesen szegték meg a kijárási korlátozásokat, miután tűz ütött ki a városban. Csaknem 300 autó tűnt fel a környéken, több száz ember gyűlt össze.

Elmondta azt is, hogy több tucat kórházba szállítanak ki a járvány elleni védekezéshez szükséges felszereléseket. Azonban több kórházban loptak el eszközöket, ezzel összefüggésben három eljárást indítottak.

Kérdések

Vizsgálják, hogy a Pesti úti otthonban folyamatos volt-e az orvosi ellátás? Igen.

Középkorú, rendszeresen sportoló embereket mennyire érint ez? Érint, de nem jellemző szerencsére – mondta Müller.

Az átlagos lappangási idő 5-6 nap, a maximális óvatosságra törekedve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) állapította meg a 14 napos karantén, amely után valószínűleg már nem jelenik meg a betegség, de vannak extrém, ettől eltérő esetek.

Sikerült időben bevezetni a járványügyi intézkedéseket, ezért ilyen alacsony az új megbetegedések száma – mondta Müller. Ehhez hozzájárulhat a lakosság szabályokat betartó viselkedése is.

Megjelent a vírus a hajléktalanszállókon is. Szerdán egy fővárosi hajléktalanszállóból szállítottak be koronavírus-gyanús betegeket a kórházba. Az érintett helyen kontaktkutatásba kezdtek, fertőtlenítettek. Az intézményvezetővel is felvették a kapcsolatot, szerinte egy tömeges beengedés során juthatott be a vírus az intézménybe.

Több egészségügyi intézmény kapott felmentést a járványügyi intézkedések alól, például az Országos Onkológiai Intézet is. Müller szerint azért, mert ezeken a helyeken speciális feladatokat látnak el, sérülékeny betegeket ápolnak, óvni kell őket.

Javítóintézetekben, vagy egyéb gyermekeket ellátó szociális intézményben van koronavírusos beteg? Nincs. Se gyermek, se dolgozó.

Nyitnak a szoláriumok. Müller szerint itt nem torlódnak fel az emberek, időpontra mennek, ráadásul a szolgáltatást nyújtó helyek nyitva lehetnek. Továbbá: a fertőtlenítések miatt nincs kiemelt kockázat.

A tájékoztató előtt ezeket a kérdéseket küldtük el:

  • Kötelező-e koronavírus-tesztet végezni és annak az eredményét megvárni, mielőtt hazaküldenek a kórházból egy beteget?
  • Mulasztott-e Müller Cecília megítélése szerint a János kórház, amely az eredmény ismerete nélkül küldte haza a – mint kiderült, koronavírusos – beteget, veszélyeztetve ezzel az otthoni, a vírus szempontjából veszélyeztetettnek számító családtagokat?
  • Indítanak-e vizsgálatot a János kórházban a történtek miatt?
  • Hány ottani dolgozót és beteget érint az ügy, kellett-e osztályt/részleget lezárni, dolgozókat karanténba küldeni?
  • Hány koronavírus-tesztet végeztek el eddig idősotthonokban, hányat fogyatékosokat ellátó intézményekben, hányat börtönökben? Ezek közül mennyi lett pozitív?
  • Ahhoz, hogy egy páciens tesztje biztos eredményt mutasson, több alkalommal is tesztelni kell. Az elvégzett tesztek számát közlő hivatalos statisztikában ezek minden egyikét külön tesztként számítják be, vagy egy páciens teljes tesztelését egy tesztnek számolják?
  • Hányan jelentkeztek önkéntesnek a kórházakba, hányan felelnek meg, mikortól lehet rájuk szükség?
  • A tesztelések elvégzésénél mi a szűk keresztmetszet? A tesztek elkészítéséhez van elég szakember, a kiértékeléséhez pedig elég laboráns, illetve műszer?
  • Mi az oka annak, hogy a háziorvosoknak sokszor kell jeleznie, hogy kér tesztelést?
  • Továbbra is van elég teszt?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!