szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint továbbra is elvégzik a beavatkozásokat az életveszélyes állapotban lévő betegeknél.

Pénteki közleményében

határozottan visszautasítja az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt az egyes médiumokban terjedő hazug vádat, hogy a koronavírus-járványra való felkészülés kapcsán a kórházak "kirakják az öreg embereket meghalni".

Mint írták, Kásler Miklós miniszter március 16-án miniszteri utasításban hívta fel a kórházak vezetőinek figyelmét arra, hogy a veszélyhelyzet idején is el kell végezni minden olyan beavatkozást, vizsgálatot, műtétet, amelynek hiányában a beteg életveszélyes állapotba kerülne, vagy amelynek elhalasztásával maradandó egészségkárosodást szenvedne.

A 62 egészségügyi szakkollégium pedig szakmákra bontva elkészítette, hogy mely szempontok szerint lehet haza bocsátani a kórházak valamennyi osztályáról, így a krónikus és a rehabilitációs osztályokról is a betegeket.

A kezelőorvosoknak ezekhez a szakmai iránymutatásokhoz kell tartaniuk magukat, amikor döntenek egy-egy beteg hazabocsátásáról, és csak olyan betegeket engedhetnek haza, akiknek az ápolása otthon is megoldható a család, az önkormányzat, a házi segítségnyújtás révén.

Azt is megjegyezte a tárca, hogy a legfejlettebb országok közül Angliában, Németországban, Ausztriában is bevonták a rehabilitációs kórházakat, osztályokat a koronavírus-fertőzött betegek gyógyításába.

A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy mégsem ennyire egyértelmű a helyzet. Először a 24.hu írta meg, hogy a Jahn Ferenc Kórház krónikus belgyógyászati osztályán azt közölték a betegek hozzátartozóival, haza kell vinniük a javarészt idős, súlyos állapotban lévő rokonaikat. Később a hvg.hu olvasói közül is jelezték, hogy ezzel a helyzettel szembesültek.

A Jahn Ferenc kórház később lapunkkal azt közölte, hogy csak az otthon ápolható betegeket adják ki. Ralovich Zsolt főigazgató hozzátette, a járvány megfékezése, a járványkórházi feladatok ellátása, a dolgozók és kiemelten a 65 év feletti betegek egészségének védelme érdekében rendelték el a csepeli telephelyen április 10-én a feltétlen kórházi kezelést és orvosi felügyeletet nem igénylő, otthon ellátható betegek "lehetőség szerinti elbocsátását".

Ahogy megírtuk, Kásler Miklós utasítására a kórházaknak április 15-ig az ágyaik 60 százalékát (teljes kapacitással számolva durván 40 ezer férőhelyet) kell szabaddá tenniük. Emiatt sokan szembesültek azzal, hogy rövid időn belül maguknak, otthon kell megoldaniuk folyamatos ápolásra szoruló hozzátartozójuk ellátását.

A fűnyíróelv-szerű kórházkiürítések miatt sokan tiltakoztak, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet főigazgatóját le is váltotta az emberierőforrás-miniszter emiatt. Később a Szent Margit Kórház főorvosa hallatta hangját, mert szerinte a kötelező ágyfelszabadítás veszélyezteti a vizsgálatot és sérül a kezelést igénylő csecsemők egészséges élethez való joga.

Az RTL Klub Híradója szerint egy 79 éves beteg meghalt, miután elküldték a kórházból. Az asszonyt vérmérgezés gyanújával küldte be a Honvédkórház sürgősségi osztályára egy budapesti háziorvos, de onnan hazaküldték, amikor másodszor is visszakerült a kórházba, már nem tudtak segíteni rajta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit Itthon

Mit tehet, akinek a magatehetetlen családtagját most küldték haza a kórházból?

Sok embernek okozhat megoldhatatlan problémát, hogy a járványhelyzet miatt a kórház most hazaküldi az eddig ott ápolt beteg családtagjukat. Az Emmi szerint csak azt küldik haza, akit otthonában is el lehet látni, egy család egészen máshol érzékeli ennek a határát. Egy egészségügyi szakember szerint sokan valóban nem igényelnek kórházi szintű ellátást, de a kormány eddig nem tett semmit azért, hogy számukra szociális ellátást nyújthassanak.