szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felmérés készült az I. kerületben a koronavírus-válság kezelésére bevezetett intézkedés népszerűségéről.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az I. kerületi önkormányzat a Závecz Research segítésével kutatást végzett a koronavírus első hulláma alatt bevezetett válságkezelő alapjövedelemről. Közleményükben azt írják, a megkérdezettek 79 százaléka szerint megfelelő segítségnyújtás volt ez a rászorulóknak.

A felmérés szerint a megkérdezettek közül az ellenzéki pártok szavazóinak 78 százaléka, a Fidesz-KDNP szavazók 70 százaléka támogatja a segítségnyújtás ilyen formáját. Azt pedig csak 10 százalék mondta, hogy ez nem megfelelő segítség a rászorulóknak.

Emlékeztetőül: Orbán Viktor többször is kifejtette a járvány miatti válság kezeléséről szóló viták során, hogy a kormány csak "munkán keresztül" hajlandó segíteni a nehéz helyzetbe került embereken. Így is történt, a kormány lényegében csak a cégeknek nyújt segítséget, az egyre növekvő számú munkanélkülieket Magyarországon továbbra is Európa egyik legmostohább rendszere várja. Az álláskeresők fele áprilisban például egy fillér segélyt sem kapott, az ígért állami munkaerő-felszívó programnak pedig nyoma veszett idő közben.

Orbán márciusban azt is kifejtette a parlamentben, hogy minden magyar ki tudja számolni, mibe kerülne az országnak, jó lenne-e fizetés-kiegészítő alapjövedelmet adni a Párbeszéd által felvetett módon. A Závech kutatása szerint az I. kerületben 82 százalék örülne, ha ilyenre a továbbiakban is sor kerülne. 79 százalékuk fideszes, 78 ellenzéki, 90 százalék pártnélküli.

A párbeszédes V. Naszályi Márta vezette Budavári Önkormányzat április 15-én vezette be a válságkezelő alapjövedelmet, amit mindenki megkaphatott, aki a munkahelyét a járvány miatt elvesztette, és akinek bevételei összességében nem érték el a 100 000 forintot. Az ő jövedelmüket a Népjóléti Közalapítvány három hónapig 100 000 forintra egészítette ki. Közel 400 kerületi lakó részesült a segítségben, az átlagosan kifizetett összeg 65 000 forint volt. 

A Závecz Research kutatása 300 fős mintán vizsgálta a válságkezelő alapjövedelem ismertségét és elfogadottságát július 8. és 11. között. A felmérés reprezentatív.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!