szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Semmelweis Egyetem rektora szerint rég nem tapasztaltak ilyen magas betegszámot egy hétvége alatt, mint most.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint elérkeztünk az új típusú koronavírus második hullámának küszöbére:

az előző hónapban a behurcolt esetek domináltak, ki lehetett mutatni legalább a kontaktjaiknál a külföldi eredetet. A mostani betegek egy jelentős része viszont nem volt külföldön és nem is lehet megállapítani, hogy kitől kapta meg a fertőzést”

– írta a Facebookon Merkely, aki szerint "rég nem tapasztaltunk ilyen magas betegszámot egy hétvége alatt, mint most”. Mindez azt jelenti szerinte, hogy már “a közösségi térben kering a vírus”.

Merkely szerint az adatok alapján a betegek száma egyértelműen növekszik, az R érték – a vírusfertőzés reprodukciós rátája – már egy hete 1 fölött van, ami azt jelenti, hogy 1 beteg átlagosan több mint 1 beteget fertőz meg. “Továbbá, nem tekinthetünk el attól sem, hogy a környező országokban sokszoros fertőzéseket lehet látni, s vannak olyan nemzetek, ahol negyvenszeres az előfordulási gyakorisága az új igazolt fertőzéseknek hazánkhoz képest”.

Merkely szerint jelenleg egyféleképpen segíthetjük a védekezést és megelőzést: be kell tartanunk az alapvető – könnyen teljesíthető – szabályokat, vagyis a maszkhasználatot, az udvarias távolságtartást, a kézmosást és fontos, hogy betegen ne menjünk közösségbe.

A rektor korábban úgy fogalmazott: a koronavírus-járvány második hulláma jó eséllyel enyhébb lehet, mint az első, a kutatók ugyanis jobban ismerik a vírust.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!