szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Méltatlan dolog azt firtatni, hogy levehető-e a maszk két korty között – mondta az országos tiszti főorvos hétfőn.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Ahogy a világon mindenhol, úgy Magyarországon is exponenciális növekedésnek lehetünk tanúi a fertőzöttek számát nézve – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs hétfői tájékoztatóján. A járvánnyal kapcsolatos kormányzati kommunikáció aktuális kulcsfogalmát hangsúlyozva az egyéni felelősségre hívta fel a figyelmet ezután, ahogy a tájékoztató során még később is többször.

Szinte egyenes arányban nő a kórházakban ápoltak száma a diagnosztizált fertőzöttekével

– mondta Müller. Jelentős teher nehezedik ezért az egészségügyi intézményekre és az ellátó személyzetre, akiknek a tiszti főorvos hálásan köszöni a munkájukat. November 1-étől a kormány 20 százalékos béremeléssel ismeri el teljesítményüket. (A Müller által emlegetett béremelés egyáltalán nem újdonság, hanem az évekkel ezelőtt elkezdett bérfejlesztés következő, rég eldöntött lépése – tudta meg a hvg.hu az Emmitől, de még szeptemberben.)

Méltatlan azt firtatni, hogy az új szabályok szerint két korty ital között le lehet-e venni a maszkot a vendéglátóhelyeken

– folytatta a tiszti főorvos. A kiskapuk keresése helyett az egyéni felelősség a fontos. Végül mégis elárulta, a jogszabály az asztalnál történő fogyasztás idejére nem írja elő a maszk használatát.

A hétköznapi használat során kifejezetten veszélyes lehet textil- és orvosi maszkok helyett szelepes, FFP2-es vagy FFP3-as maszkokat használni – részletezte Müller ezután a további módjait annak, ahogy felelősségteljesen viselkedhet valaki a jelenlegi járványhelyzetben. A szelepes maszkok ugyanis kifelé kiengedik a vírust, amikor egy fertőzött viseli őket.

Kiss Róbert rendőr alezredes a tájékoztatón az egyéni felelősség fontosságának hangsúlyozása mellett arról beszélt, hogy a rendőrség is fokozza az ellenőrzéseit. Most már a szigorú fellépés ideje jött el Kiss szerint. Elárulta, egy ellenőrzés után akár be is zárathatják a szabálytalanul működő üzleteket.

Kérdésre Müller Cecília elárulta, hogy a naponta nyilvánosságra hozott új esetszámoknak csak egy kis részét teszik ki a gyorsteszttel azonosított fertőzöttek. A fertőzöttek többségét még mindig pcr-tesztekkel találják meg, gyorsteszt csak a mentőknek és intézményeknek került kiosztásra. A tiszti főorvos állította, a kontaktkutatás is változatlanul folyik, ha fertőzöttet találnak, hiszen ez egy alapvető járványügyi tevékenység.

A kórházba kerülő koronavírusos betegek 7 százaléka kerül lélegeztetőgépre – nyilatkozta még Müller. Lényegében elismételte azt is, amit előző este Szlávik János infektológus nyilatkozott:

A lélegeztetteknek csak a fele kerül le a gépről a Szent László Kórház adatai szerint, vagyis ennyien gyógyulnak meg.

Arra a kérdésre, hogy várható-e a járványügyi szabályok további szigorítása, az operatív törzs tájékoztatóján nem adtak egyértelmű választ. Müller ugyanakkor ezzel kapcsolatban is azt hangsúlyozta, hogy a meglévő szabályokat kell betartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!