szerző:
HVG
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A járvány politikai kockázatait éppen úgy kezeli Orbán Viktor, mint a tavasszal tette: fojtogatja az ellenzéket, kiszolgálja választói világképét, lestoppolja az adóforintokat, és ökölharcba rángatja Európát. Ha pedig a második hullám durvább az elsőnél, akkor Orbán is bedurvul – írja e heti számában a HVG.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egyértelmű eredményt hozott Brüsszelben az Európai Unióhoz delegált tagállami nagykövetek hétfői próbaszavazása: többsége lesz az Európai Parlament és a Tanács által kialkudott jogállami mechanizmusnak, amikor az illetékes miniszterek döntenek majd róla. Hiába ellenkezett tehát Magyarország és Lengyelország, jelen állás szerint pénzmegvonással lehet majd büntetni az EU-támogatások elköltéséhez köthető jogállami intézményrendszer hiányosságait.

Miután a nagyköveti döntés szerint 2021-től bevezetik a pénzügyi büntetések rendszerét, Orbán bejelentette: megvétózza a 27 tagállamot szolgáló költségvetést és az unió első közös hitelfelvételét, amely megmenthetné a súlyos válságba került déli államokat.

A hírre ideges telefonálás kezdődött minden szinten. Brüsszelben azt remélték, elég pénzt ígér Budapestnek és Varsónak a következő hét év, hogy az érintett kormányok lenyeljék a békát. Úgy kalkuláltak, a harccal nem érnek el semmit, csak magukra haragítanak mindenkit, egyébként is elementáris erővel érkezett meg a járvány második hulláma a két renitens országba. Minek vívna akkor Orbán háborút?

Varga Judit: Magyarországot ki akarják éheztetni

Ahogy arra számítani lehetett, nem közeledtek az álláspontok jogállamiság és költségvetés ügyében a tagállamok között az EU úgynevezett Általános Ügyek Tanácsában, amelyen az európaügyi miniszterek vettek részt. A vitában a jogállamisági feltételrendszer alkalmazása mellett 13, ellene pedig 2 tagállam érvelt.

Pont ezek miatt – hangzik a leginkább kézenfekvő válasz. A magyar kormányfő gondolkodását már kizárólag a 2022-es választási esélyek irányítják. És a megoldás ugyanaz, mint mindeddig a fülkeforradalom óta: egyoldalú alkotmányozással, sarkalatos törvényekkel rombolni a jogállamot, hogy a végén az állam minden területén igaz legyen a kampányszöveg: csak a Fidesz.

Orbán eddig joggal számíthatott arra, hogy hiába lépi át a vörös vonalat, az unióban mindig meg tudja akadályozni, hogy a többiek teljes egységben lépjenek fel ellene – értékel egy német szakértő. Most viszont más a helyzet.

Német államminiszter: Ez nem a vétók ideje

Michael Roth szerint az a cél, hogy a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó csomagot minél hamarabb elfogadja az Európai Unió.

Összeállt egy front, amely nem hajlandó engedni, és amelynek esetleges győzelme hatékonyan korlátozná a Fidesz kétharmados parlamenti többségének bevethetőségét. A szakértő szerint a magyar kormány már nincs abban a helyzetben, hogy ezt a folyamatot feltartóztassa, hiszen a pénzre Budapesten is szükség lesz.

További részletek a HVG-ben és a hvg360-on.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Arató László (EUrologus) EUrologus

Mindenki rosszul jár az EU-ban azzal, amit Orbánék csinálnak – de a térkövek maradnak

A magyar és a lengyel kormány vétójával előidézett exlex állapot a kompromisszumokon alapuló európai politika bukását jelenti – eddig. Mert a történetnek természetesen nincs vége, kívülállóként csak azt találgatjuk, hogy a résztvevők közül ki látott előre eddig, illetve mennyiben módosultak menet közben a stratégiák. És az (alag)útnak messze nem látjuk a végét.