szerző:
Fekő Ádám
Tetszett a cikk?

Összeült kedd délután az Országgyűlés, ahol a napirend előtti felszólalások két részre szakadtak: az ellenzék szidta a kormány víruskezelését, a kormánypárt pedig szidta az ellenzéket, amiért változtatja a véleményét. Rétvári Bence azt kérte, ne a híreket olvassák az ellenzéki képviselők, hanem a kommenteket alattuk.

Némi szünet után újra összeült a magyar Országgyűlés, amit a napirend előtti felszólalások nyitottak meg. Szabó Tímea megkérdezte, miért áll a hivatalos dokumentumok szerint még 600 ezer használatra váró európai vakcina a magyar raktárakban, miközben Orbán Viktor miniszterelnök Kínából rendel új adagokat. Szerinte nyilván arról van szó, hogy azokból tudnak a miniszterelnök körei gazdagodni titokzatos cégeken keresztül.

A Párbeszéd társelnökének Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára reagált, aki a kínai vakcinák árával kapcsolatos és a titokzatos cég létezésének okát firtató kérdésre nem válaszolt, de elmondta, hogy a baloldal állandóan változtatja a véleményét a vakcinákkal és a nyitással kapcsolatban.

A kommenteket kéne olvasni

Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa a kormány fejére olvasta, hogy az első hétvégén összeomlott az oltási rendszer. Ezt párhuzamba állította azzal, hogy Orbán Viktor korábban azt mondta: egy hétvége alatt beoltanak mindenkit. Vadai szerint az egyedül a jól dolgozó háziorvosokak köszönhető, hogy eddig beoltottak embereket, miközben ők sokszor egy időpontra hívtak be oltásra tömegeket, ezzel tumultust okozva. „Ha oltásellenesek lennénk, akkor vigyázzba állnánk annak az elképesztő bénázásnak, amit önök bemutattak az elmúlt hetekben” – közölte Vadai.

A politikusnak Dömötör Csaba válaszolt. Szerinte az ellenzék továbbra is sötét stratégiát alkalmazva akarja aláásni az oltási hajlandóságot. „Azért mondjuk önökre hogy oltásellenesek, mert oltásellenesek” – jelentette ki Dömötör, felsorolva a DK követeléseit a keleti vakcinák használatának késleltetéséről.

Tóth Bertalan is a járványvédelmet kritizálta, mivel szerinte káosz van az oltások körül, miközben a kormány „csak a teljhatalma kiépítésére használta a helyzetet”. Erre újra Rétvári reagált azzal, hogy a baloldal csak választókörzetekkel és hasonlókkal képes foglalkozni még a járvány közepén is. „A kormánynak nemcsak a járvánnyal kell megküzdenie, hanem a magyar baloldallal is” – fogalmazott.

Az oltási rendszer problémáinak felvetésére reagálva az államtitkár arra kérte Tóthot, hogy ne csak a cikkeket, hanem a kommenteket is olvassa, ugyanis többen is írták, hogy semmiféle problémát nem tapasztaltak. „Ne csak az saját álhíreit olvassa” – mondta Rétvári, aki szerint nem lehet káoszról beszélni, ha Magyarország Málta mögött a legjobban áll átoltottságban.

Jakab: A nép üzeni önöknek, hogy működtessék az országot

Ezek után a jobbikos Jakab Péter következett. Azt kérdezte, mit akar üzenni a kormány azzal, hogy az országnak működnie kell, miközben mindenki dolgozik, csak a kormány nem tesz semmit. „A nép üzeni önöknek, hogy az országnak működnie kell, hát működtessék” – mondta. „Működés helyett csak a káoszt látjuk. Elérték azt, hogy egy nap alatt 5500 egészségügyi dolgozó mondott fel a kórházakban” – mondta egyre felháborodottabb hangnemben. „Mi folyik itt, képviselőtársaim? Teljesen jogosan teszik fel az emberek a kérdést, hogy ilyenkor hol van a magyar kormány, aminek temérdek adót befizetnek? Önök képtelenek döntéseket hozni, vagy képtelen döntéseket hoznak.”

Jakab szerint Orbán legfontosabb szempontnak a 2022-es kézilabda-Európa-bajnokságot, a dubaji világkiállításon való sikeres részvételt és a Magyarországon épített új Moto GP-pálya megépítését tartotta például az oltási terv helyett.

Erre a felvetésre is Dömötör Csaba válaszolt, aki újra a Jobbik néhány héttel ezelőtti kérését emlegette fel, amely szerint nyitni kellett volna, majd a keleti vakcinák érkezését azért ítélte szükségesnek, mondván, Brüsszel elrontotta a vakcinaszállítást. Majd arra kérte Jakabot, „kérje meg a kinti barátait”, nézzenek utána, hogy miért nem érkezik a héten félmillió AstraZeneca-vakcina. Dömötör végül elmondta: Jakab példája is azt mutatja, „itt vannak a Gyurcsány-fiúk”, és sokfelől érkeznek az SZDSZ-től a szélsőjobbig.

Kormánypártok: Brüsszel rossz, Kína jó

A KDNP-s Móring József Attila nem meglepő módon jóval barátibb hangot ütött meg a kormánnyal, ő általában elégedett volt a kormány munkájával, amivel az erre válaszolót Rétvári is egyetértett, ugyanis „Magyarországon mindenkinek jut ágy és kezelés”.

A sort a fideszes Kocsis Máté folytatta. Ő is arra hívta fel a figyelmet, hogy nehéz napokat élünk a koronavírus miatt, de „reményre ad okot a tömeges oltás”, majd arra kért mindenkit, regisztráljon a vakcináért. Azután Brüsszelt kritizálta, mondván, az EU miatt nem kapott oltást félmillió magyar, majd azt kérte, hozzák nyilvánosságra az uniós vakcinaszerződéseket. Ezek után elővette az ellenzéket, őket gátlástalannak nevezte. „Belegondolni is rossz, mi lett volna, ha önökre hallgatnánk. A beoltottak száma a jelenlegi felét sem érné el. Először a vakcinaregisztrációt támadták, bizonytalanságot szültek ezzel, és a védőoltások elfogadottságát már az első pillanattól csökkentették” – mondta, majd megismételte, hogy továbbra is oltásellenes kampánynak gondolja az ellenzék produkcióját.

Kocsis az erdőkertesi háziorvos esetét is felhozta, akit az LMP emberének írt le, de gyorsan odakötötte Gyurcsány Ferencet is, mivel szerinte az oltások beadását megtagadó doktor az ő utasítására lépett vissza 2019-ben az önkormányzati választáson.

Menczer Tamás külügyi államtitkár is a magyar vakcinaszerzést vette védelmébe: „Nem az a baj, hogy nem rendeltünk Brüsszelen keresztül vakcinát, hanem az, hogy nem jön meg” – mondta, hozzátéve, hogy maga az Európai Bizottság is beismerte, hogy hibázott a beszerzésekkel. Menczer az elmúlt harminc év legaljasabb cselekedetének nevezte azt, hogy „az ellenzék a járványnak drukkol”. Az államtitkár tájékoztatása szerint ezzel szemben 20 nappal a határidő lejárta előtt egymillió vakcina érkezett Magyarországra Kínából, ezt az adatot ajánlotta Brüsszel figyelmébe is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!