szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A China Media Grouphoz tartozik a Kínai Központi Televízió, a Kínai Nemzeti Rádió és a Kínai Nemzetközi Rádió nemzeti holdingjaként. Palkovics László korábban azt mondta, semmiféle ideológiai oktatás nem lesz az egyetemen.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Teljes stratégiai és együttműködési partneri kapcsolatokról szóló megállapodást írt alá a kínai Fudan Egyetem és a China Media Group – közölte Facebook oldalán a Kínai Nemzetközi Rádió.

Azt írták, hogy ebből az alkalomból május 10-én ünnepi eseményt is tartottak, amelyen Shen Haixiong, a Kínai Kommunista Párt Propagandaosztályának vezetőhelyettese, egyben a CMG vezetője, Jiao Yang a Fudan Egyetem KKP bizottságának titkára is megjelent és beszédet is tartottak. Hozzátették, hogy az eseményen hivatalosan megalakult a CMG–Fudan Nemzetközi Sugárzások Kutatóközpont is.

A napi.hu azt írta, hogy a China Media Group, más néven Kína Hangja a Kínai Népköztársaságban a rádiós és televíziós műsorszórás révén az uralkodó állami médiacég. 2018. március 21-én alapították a Kínai Központi Televízió, a Kínai Nemzeti Rádió és a Kínai Nemzetközi Rádió nemzeti holdingjaként.

Teljes stratégiai és együttműködési partneri kapcsolatot alakított a kínai Fudan Egyetem és a CMGTeljes stratégiai és...

Közzétette: Kínai Nemzetközi Rádió – 2021. május 10., hétfő

Korábban Palkovics László azt mondta, hogy nem lesz semmiféle ideológiai oktatás az egyetemen, annak ellenére, hogy a Fudan Egyetem módosított alapító okiratába is beleírták, hogy az egyetem a kommunista pártot szolgálja, és Hszi-Csing Pin kínai elnök is azt mondta, hogy a Kommunista Párthoz hű diákokat kell nevelni az intézményben. Szijjártó Péter külügyminiszter is azt közölte, hogy "nem kell félni tőle", ha a Kínai Népköztársaság egyeteme folytat diplomáciai képzést Budapesten.

A parlament Nemzetbiztonsági bizottságának ellenzéki tagjai szerint az intézmény nemzetbiztonsági szempontból ellenőrizhetetlen kapcsolati hálókat alakít ki, ami komoly hírszerzési tevékenységre utal, ezért beidézték a testület elé Palkovics Lászlót.

A Nemzetbiztonsági bizottság május 4-i ülésén meghallgatták volna, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal mit tud mondani a Fudan Egyetem ügyében, de a bizottság kormánypárti tagjai – köztük Halász János fideszes alelnök – hivatali elfoglaltságaikra hivatkozva nem jelentek meg, így az ülés határozatképtelenné vált.

A kormány tavaly döntött arról, hogy a sanghaji központú intézmény 2024-ben Budapesten nyitná meg első önálló európai campusát, de ez csak nemrég, a Direkt36 cikke nyomán látott napvilágot. Az oknyomozó portál arról számolt be, hogy a létesítmények megépítésére Magyarország óriási kínai hitelt tervez felvenni – az ázsiai ország 450 milliárd forintot kölcsönözne, az állam pedig további 100 milliárd forintot biztosítana –, a kivitelezésre pedig a Kínai Állami Építőmérnöki Vállalat tett ajánlatot.

Az is kiderült, hogy a Fudan Hungary Egyetemet a kormány a Diákváros területére tervezi. Baranyi Krisztina és Karácsony Gergely népszavazást helyezett kilátásba a Fudan miatt. Palkovics László innovációs miniszter, aki a Diákváros–Fudan projektért felelős miniszteri biztos is, hetekkel ezelőtt az atv.hu-nak azt nyilatkozta, tárgyalni akar Karácsonnyal és Baranyival. A ferencvárosi polgármester azt mondta, hogy elmegy, de "nem sok jóra számít", a főpolgármester pedig azt közölte, szerinte nem őt kell tájékoztatni a kínai egyetem Magyarországra telepítésének körülményeiről, hanem "minden magyar polgárt, különös tekintettel a budapestiekre".

Palkovics azt viszont nem hagyná, hogy népszavazást írjanak ki a kérdésről, a miniszter szintén az ATV-nek mondta el a múlt héten, hogy kezdeményezni fogja, a kormány kiemelt fejlesztési beruházássá minősítse a Fudan Egyetem budapesti campusának építését. Ebben az esetben nem lehetne kiírni a referendumot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!