szerző:
Tetszett a cikk?

A Jobbik-frakció kivonult, Kövér és Jakab ismét balhézott, a Fidesz oltásellenességgel vádolja az ellenzéket – nem történtek váratlan dolgok a parlament keddi ülésnapján.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Kétségkívül a keddi parlamenti ülés legnagyobb szenzációja volt Jakab Péter Jobbik-elnök és Kövér László házelnök újabb csörtéje – olyannyira, hogy erről külön cikkben is megemlékeztünk. Azonban Jakabon kívül volt néhány „izgalmas” felszólaló is.

Napirend előtti felszólalásában Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke úgy fogalmazott, hogy a „kedves maszk, goodbye!” és a „zsíros szájjal, lepörköltszaftozott inggel való odatrollkodás” mellett egy dologról nem esett szó, méghozzá arról, hogy ha a maszk nem kell, akkor vajon a veszélyhelyzet miért marad érvényben? Szabó szerint a Fidesz pusztán ezzel próbálja gáncsolni az ellenzéket abban, hogy tüntetéseket szervezzen a Fudan Egyetem budapesti kampuszának megépítése, illetve a Diákváros eredeti koncepciójának felszámolása ellen. A képviselő felszólalásában kiemelte, hogy a kormány 540 milliárd forintot szán a Fudan kampuszának megvalósítására, míg a teljes magyar felsőoktatás finanszírozására pusztán 453 milliárdot. Szerinte ez színtiszta hazaárulás. Hozzátette, hogy szintén hazaárulásnak tartja, hogy az egyetemre magyar diák nagyon nehezen juthat csak be, hiszen annak tandíja alapképzés esetén félévenként 2,5 millió, mesterképzésen viszont már 3,5 millió forint. Szabó felszólalásában megjegyezte, hogy a Fudan Egyetem összefonódik a Kínai Kommunista Párttal, így budapesti kampusza „titkosügynök-lerakatként” fog Budapesten működni.

Válaszában Schanda Tamás a Fidesz részéről a már megszokott kommunikációs panelt húzta elő: oltásellenességgel és a járvány elleni védekezés akadályozásával vádolta a baloldalt, mindezt úgy, hogy Szabó felszólalásában egy szóval sem említette a koronavírust. Szabó közben belekiabált Schanda felszólalásába, jól hallhatóan a „kommunisták!” kifejezést hangoztatta többször is. Schanda erre úgy reagált, hogy szerinte furcsa, hogy egy olyan párt frakciójában ülő ember kommunistázza a „nemzeti-polgári” kormányt, „akik vissza akarják hozni a kommunista pártot Magyarországra”. Az államtitkár válaszában felsőoktatásról csak elvétve beszélt. Szerinte a kormány azt akarja, hogy a magyar fiatalok legyenek a jövő nyertesei és ennek érdekében alakítják át a felsőoktatást is.

Kövér László Schanda válaszát követően Szabóhoz fordulva annyit mondott, hogy vesz neki egy csokor virágot, ha öt percet kibír csöndben. Nem késett az ellenzéki reakció sem Kövér kiszólására: Varju László, a DK képviselője felszólalását azzal kezdte, hogy vállalja, ha Kövér nem bünteti meg Jakabot felszólalásáért, akkor ő is hoz neki egy csokor virágot. Kövér fintorogva erre pusztán annyit reagált, hogy visszautasítja a képviselő „természetellenes közeledését”.

Varju felszólalásában arról beszélt, hogy a magyar nyugdíjasok egy része komoly bajban van, hiszen a kormány az ő megsegítésük helyett fűnapoztatót, a kínai egyetemet, valamint a vadászkiállítást támogatja, miközben trükközik a nyugdíjakkal. A képviselő szerint háromszor annyi nyugdíjas él most szegénységben, mint 2010-ben, így ők arra tesznek ígéretet, hogy Dobrev Klára megválasztása esetén minden nyugdíjasnak 50+100 ezer forintot adnak, valamint visszaállítják a Fidesz által eltörölt svájci alapú nyugdíjindexálást. Varju felszólalásában ficsúrozott is egyet, amikor a Fideszes holdudvar luxuskiadásairól beszélt, Kövér arra figyelmeztette, hogy „ez volt az utolsó alkalom”, amikor eltűrte tőle, hogy képviselőtársait sértegesse.

Harangozó Tamás az MSZP politikusa felszólalásában arról beszélt, hogy Magyarországon két világ létezik: a keményen dolgozó 99 százaléka és a fideszes politikusok, valamint klientúrájuk 1 százaléka. Szerinte a fideszes többségű parlament „belehúzott” az ülésszak végére, ezt példázza a 2021-es költségvetés módosítása, a 2022-es költségvetés milyensége, a Fudan Egyetem és a Diákváros ügye, a bérlakástörvény, ami 8–900 milliárdos vagyontól fosztaná meg az önkormányzatokat, valamint a paksi orosz hitel újratárgyalása. Harangozó kiemelte, hogy a 2022-es költségvetés több millió ember életét határozza meg, azonban nem gondoskodik a rendvédelmi dolgozók alapilletményének növeléséről (ez 2008 óta változatlan), vagy az egészségügyi dolgozókról és a tanárokról sem. Felszólalásában a képviselő kitért arra is, hogy Magyarország Európa egyik legerősebb inflációjával küzd, így az emberek hamarosan árrobbanást tapasztalhatnak a mindennapokban is. A Fudan Egyetemmel kapcsolatban megjegyezte, hogy a projekt fejenként minden magyar állampolgárnak 100 ezer forintjába fog kerülni.

Tállai András, a pénzügyminisztérium államtitkára válaszában úgy fogalmazott, hogy szerinte a baloldal osztotta kétfelé az országot még korábban. Tállai szerint jelenleg egy összetett válságot kell kezelnie a kormánynak, hiszen egyszerre van egészségügyi és gazdasági válság is. Kiemelte, hogy a baloldalnak 2008–2009-ben pusztán egy gazdasági válságot kellett volna kezelnie, azonban megítélése szerint ebben is elbukott. Szerinte a 2022-es költségvetés a gazdaság „nyugodt” növekedését szolgálja. Tállai természetesen nem hagyta ki, ő is oltásellenességgel vádolta az ellenzéket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!