szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az infektológus szerint jó átoltottságú európai országokba nyugodtan elutazhatnak a beoltott magyarok.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Megtorpant az oltottak számának emelkedése, nagyon nehéz lesz elérni a hatmilliós oltotti számot. Nehéz ugyanis meggyőzni azokat, akik eddig nem döntötték el, hogy beadatják maguknak valamelyik koronavírus-fertőzés elleni vakcinát – nyilatkozta a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a TV2 reggeli műsorában.

Szlávik János szerint veszélyes hozzáállás az, amely szerint nincs már értelme felvenni az oltást, mert már sokan megtették, alacsony az új fertőzöttek száma és kinyitott az ország. „Látunk olyan országokat, ahol körülbelül hasonló az átoltottság, és a mutánsok továbbra is azokat veszélyeztetik, akik nincsenek beoltva” – magyarázta.

Úgy vélekedett, hogy ha lesz negyedik hullám, az „ennyi beoltatlannál olyan óriási nagy nem lehet”.

Arra a kérdésre, mennyire jellemző, hogy beoltottak szorulnak náluk kórházi kezelésre, Szlávik azt válaszolta: ez nem jellemző, ritkán fordul elő. „Egy járványban arról kell beszélni, hogy mi a tömeg. Azt kellene szem előtt tartani, hogy tömegek be vannak oltva, és védettek. Nem azt a valóban néhány esetet, aki véletlenül újrafertőződhet. Hogy miért, azt viszont nem tudjuk. Nem azért fertőződik újra, mert rosszul csinálták az oltást, hanem mert a statisztika szerint előfordul az úgynevezett egyéni áttörés: áttör a vírus az ő egyéni védekezőrendszerén.”

Hozzátette: nagyon sokan félnek, hogy azért fertőződnek meg, mert nem elég az ellenanyag a vérükben. „Ez nem így van. Akik újrafertőződnek... az egy statisztikai tévedés, és nem az ellenanyag szintjétől függ, bár sokan így gondolják, és szaladnak ellenanyagszinteket méricskélni. Nagyon, nagyon, nagyon ritka, hogy egy oltott ember kórházba kerüljön, pláne, hogy súlyos eset legyen nála.”

Szlávik figyelmeztetett: azok, akik az oltásnak csak az első dózisát adatják be maguknak, csak rövid ideig, egy-három hónapig tartó védettséget szereznek. Ha nem oltják be őket a második adaggal, a védettségük „kiég”, elmúlik, és ugyanannyira veszélyeztetettek lesznek, mint akiket egyáltalán nem oltottak be.

Azt is megkérdezték az infektológustól, hogy szükség lesz-e harmadik oltást beadni a védettség megőrzése érdekében.

Biztos, hogy fog kelleni harmadik oltás”

– jelentette ki, hozzátéve: az első oltástól számított hat hónapon belül lehet erről elgondolkodni. „Egyelőre nincsenek erre még adatok, tudományos bizonyítékok, de én szinte biztos vagyok abban, hogy kell majd egy harmadik oltás. Arról nem is beszélve, hogy más oltások fognak jönni, olyan mutánsok ellen is hatékonyak, amelyekkel érdemes lesz majd a harmadik oltást elvégezni.”

Olyan országokba, amelyekben jelenleg is tombol a járvány, semmiképpen sem javasolja az utazást Szlávik. Ilyen például India, Brazília, Dél-Afrika és Peru. De azokba az európai országokba, amelyekben hasonló az átoltottság, mint Magyarországon, a beoltottak szerinte nyugodtan elutazhatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Szlávik János el akarta hagyni az országot

A Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa Tatár Csilla "Mondd el Tatár Csillának" című ATV-s műsorban fog szerepelni - vette észre az Index. Egyelőre az előzetes jött ki, ebben mondja el a riporternek a főorvos, hogy gondolkodott a kivándorláson.