24.hu: Úgy próbálták kiszervezni a közétkeztetést Orosházán, hogy az MNB vizsgálja az ügyet

A jegybankhoz egy momentumos politikus fordult a lap szerint, aki azt gyanítja, a közbeszerzés lényegében rejtett pénzkölcsönnyújtás lett volna.

  • hvg.hu hvg.hu
24.hu: Úgy próbálták kiszervezni a közétkeztetést Orosházán, hogy az MNB vizsgálja az ügyet

Fura közbeszerzés történt Orosházán – írja a 24.hu –, amire Sebők Éva, a Momentum orosházi önkormányzati képviselője hívta fel a figyelmet. Amikor még a veszélyhelyzet miatt egymaguk dönthettek a polgármesterek ügyekben, az orosházi fideszes városvezető Dávid Zoltán kezdeményezte az iskolák, szociális intézmények és idősek étkeztetését végző Diákellátás nevű önkormányzati intézmény feladatainak kiszervezését.

Sebők szerint szabálytalanul írták ki a tendert, amit aztán a Prizma-Junior cégcsoport nyert júliusban. A győztes cég újíthatja fel a Diákélelmezés konyháját is, amit 2022 nyarának végéig kéne befejezni, annak díját pedig 2031-ig törlesztené az önkormányzat. A lap szerint konyhafelújításra nyert 250 millió forint pályázati pénzt is az önkormányzat, ám azt visszaadta.

Sebők állítja, az egész ügy egy rejtett pénzkölcsönnyújtás. Megkereste az ilyen téren illetékes felügyeleti szervet, a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), és júniusi levelére a 24.hu szerint kedden kapott választ, amiben az áll:

Az MNB elkezdte a vonatkozó információk és dokumentumok beszerzését, zajlik a vizsgálat.

A momentumos képviselő szerint a fideszes városvezetés is elismerte, hogy hibás volt a konstrukció, így végül nem született eredmény és határozat sem a közbeszerzésről; helyette kiírtak egy újabbat.

Cikkünk megjelenése után Orosháza Város Önkormányzata nyilatkozatot adott ki, amiben azt írják, az MNB nem kereste meg őket és nem kért be tőlük iratokat a Sebők által „feltételezett” vizsgálat során. A közbeszerzés halasztott fizetési konstrukciója szerintük nem minősült volna hitelfelvételnek – áll a nyilatkozatban. Ugyankkor adósságkeletkeztető ügylet lett volna, így minisztériumi tájékoztatást kértek, ezt követően pedig – Sebők Éva szavazatával is, egyhangúlag – érvénytelennek nyilvánította az eljárást a képviselőtestület. Megjegyzik, nyílt közbeszerzési eljárás volt.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.